سایت خبری

آسیب شناسی برگزاری کمپین مردمی بازگشت خانم بازیگر به زندگی مشترک

آسیب شناسی برگزاری کمپین مردمی  بازگشت خانم بازیگر به زندگی مشترک

نشخوار زندگی خصوصی بت های بازاری  زیر ذره بین کارشناسی

 

پایگاه خبری زوم نیوز مریم بهریان :در حالی که سایت های خبری کشورمان از آمار ۶۰ درصدی طلاق در ایران  تیترهای جنجالی می زنند و رییس انجمن مددکاری ، ایران را به عنوان غمگین ترین کشور جهان بعد از عراق معرفی می کند ، از گوشه و کنار خبر می رسد که هزاران  ایرانی ، متاثر از شنیدن شایعه خبر جدایی بهنوش طباطبایی و مهدی پاکدل ، مراسم آشتی کنان راه انداخته اند و به بهانه نوع دوستی و خیر خواهی در صدد جمع آوری امضا برای کمپین بازگشت خانم بازیگر به زندگی آقای سوپر استار هستند .

چنین تناقضاتی در دنیای فریبنده رسانه های پر زرق و برق این روزها که مخاطبانش به  سلاح نقدهای موشکافانه و نگاه تیز بین مجهز نبوده و همراه با گرگ هایی  که لباس چوپانی به تن دارند ، برای رفتن به خوابی عمیق لالایی می خوانند عجیب نیست . بالا رفتن لحظه به لحظه شمار فالوور های اینستاگرامی کمپین مراسم آشتی کنان زوج هنرمند و بی توجهی به حوادث و انکار  اخباری که شنیدن و دیدن آن نیاز به توان تحلیل ، تفکر و  درون نگری دارد ،  بیش از هر زمانی به صحت ادعای برخی نظریه پردازان که اکثریت مردم ایران را افرادی دارای ویژگی های  رفتاری تکانشی ، لذت طلبانه ، احساسی و هیجان محور می دانند ،  اعتبار می بخشد .

لطفا مثل خدایان زندگی کنید

دکتر محمد رضا سرگلزایی ، روان پزشک و پژوهشگر حوزه فلسفه و اسطوره در پاسخ به این سوال که چرا هنرمندان تمایلی به سرک کشیدن افراد عادی در هنگام ناکامی  ندارند و مخاطبان هم مشتاقانه در تلاش هستند تا مرز افشاگری خصوصی ترین تصمیم گیری های ستارگانشان پیش بروند ، می گوید  :

“بخش اعظم ستاره های سینما و تلویزیون دچار ویژگی های « نارسیسیستیک – هیستریونیک » هستند. من نمی دانم این افراد این ویژگی های شخصیتی را پیش از ستاره شدن هم داشته اند یا این ویژگی ها محصول ومعلول شهرت هستند. افراد هیستریونیک نارسیسیست به شدّت نیاز به توجه و ستایش دارند، آنها از خود تصویری درخشان و با شکوه به دیگران ارائه می دهند و همانطور که دیگران سناریوی آنها را باور می کنند خودشان هم کم کم بازیچهٔ بازی خودشان می شوند ، هویت اصیل و مستقل خود را از دست می دهند و تبدیل به یک کاراکتر نمایشی می شوند چنان که انگار در تمام زندگی جلوی دوربین فیلمبرداری هستند”

وی ادامه می دهد :مردمی هم که درگیری ذهنی با ستاره های تلویزیون و سینما و فوتبال دارند ویژگی های وابسته و منفعل دارند.

آنها نیاز به پیشوایانی دارند که گلّه ی گوسفند مانند آنان را هدایت کنند و نیاز به بت هایی برای ستایش و پرستش دارند. در عصر سینما ، این ستاره های زیبا و شیک پوش و قوی و ثروتمند بت های چنین مردمی می شوند. در واقع هنرپیشه های مشهور را می پرستند و با این پرستش از آنها طلب می کنند که « لطفاً مثل خدایان زندگی کنید! » این پرستندگان ستایشگر آرام آرام از حاکمان و ستارگانشان می خواهند که نقص های بشری شان را پنهان کنند تا توهم و تخیل بت پرستانه ی پرستندگان پاره نشود!می بینید که این بازی متقابل « سیکل معیوبی » را ایجاد می کند که مرتب « خود افزاست » و نتیجه ی آن برای هر دو طرف مخرّب و ویرانگر است.

نمایش گرگ میان عشق و نفرت

در جامعه ای که پژوهشگران از بی تفاوتی های بیمارگونه تماشاچیان منفعل  می گویند ، از فردگرایی و غفلت دسته جمعی دم می زنند و از کمرنگ شدن همدلی های اجتماعی شکایت می کنند ، حضور چنین افراد مسئولیت پذیری با اهداف انسان دوستانه در صحنه بی رقیب امروز و راه اندازی کمپین های خیر خواهانه برای سر و سامان دادن به زندگی شخصی سوپر استارها که هنوز در حد گمانه زنی و پیش فرض است ، تفکرنقاد هر بیننده ای را به تکاپو وا می دارد . این کدام وجه شخصیتی ما است که  گاهی اوقات بر خلاف جریان آب دست و پا می زند ، آیا نیروی خلاق درون است که می جوشد یا میل به قهرمان شدن ، مورد پرستش قرار گرفتن و بال و پر دادن به همان شخصیت پرمدعا و خود پسندمان است  که خودش را مظلومانه زیر پوست مهربانی مخفی می کند . به امید تحسین بدون درنگ به سوی قله عظمت خواهی می تازیم یا قصد داریم بی سر و صدا بر شانه های بت هایی تکیه کنیم که بدون نقص و کاستی ، پیش روی مان ظاهر شده و بر چهره تلخ و درد آور حقیقت پرده می اندازند .

دکتر محمد رضا سرگلزایی در خصوص واکنش مردم عادی به ناکامی های زندگی سوپر استارها و پاسخ ستارگان به کنجکاوی طرفدارنشان در وقت شکست و خودنمایی نقطه ضعف ها  می گوید ، وقتی نواقص بشری ستاره ها از پرده بیرون می افتد پرستندگان به گونه ای رفتار می کنند که انگار به آنان خیانت شده و یک نا-خدا خود را به عنوان خدا جا زده است! آنها دچار خشمی منفعلانه می شوند و با ترویج نقص برون افتاده و اشاعه ی راز شخصی ستاره ها از آنان انتقام می گیرند!ستاره های خودشیفتهٔ نمایشگر هم که به شدّت نیازمند تأیید و ستایش هستند از این که اکنون ستایشگران به اشاعهٔ ضعف ها و شکست های آنها پرداخته اند شاکی و شگفت زده می شوند و  چون هویت شان به تصویر وهم آلودی که در ذهن تماشاگران القا می کردند وابسته بوده دچار فروپاشی و سر در گمی هویتی می شوند.

وی ادامه می دهد اما سود این بازی بیمارگونه بین ستاره ها و شیفتگانشان به جیب رسانه های کم عمق و زرد می رود که سوژه ای داغ برای سرتیترشان پیدا کرده اند و روزی توهم می فروشند و روز دیگر ضدّ توهّم! برای برخی ها  هم چیزی بهتر از این نیست که عوام مشغول نشخوار زندگی خصوصی بت های بازاری بوده و تأمّل و تدبیری راجع به موضوعات عمیق همچون عدالت اجتماعی و کیفیّت مدیریت کلان جامعه نداشته باشند .

نبرد میان گرگ عشق و گرگ نفرت همچنان ادامه دارد و ما همچنان در انتظار داوری که زاده شود و دست پیروزگر را نمایش دهد ، خفته ایم . ممکن است  روزی عکاسی پیدا شود که بتواند به تخیل ما عینیت ببخشد و از دل این همه انتزاع ،  جنگ نیروهای درونی مان را به تصویر کشد تا شاید این هیجان های خفته بیدار شوند و هم دلی و نوع دوستی رنگ و بوی فرهنگی و همگانی به خود بگیرد …. شاید یادمان رفته است برای دخترکان کار که بساطشان را  روی زمین سرد پهن می کنند هم کمپین بازگشت به زندگی  راه بیندازیم .

عکس سوپر استار سینما از روی بیلبورد تبلیغاتی نصب شده روی پل عابر پیاده به دختربچه ای لبخند می زند ، دخترک  هم می خندد و با خیال لبخند ، فقر را می بلعد ، دخترک یاد گرفته است که چطور می شود همبازی نسیم بود و غم فقر و بی پدری را از یاد برد ، اما انگار در اعماق نگاهش  سخنی جامانده ،  بال بال می زند ، چتر لبخندش راباز می کند تا کسی اشک هایش  را نبیند ، به قدم زدن ادامه می دهد ، آنقدر محکم که همه فکر کنند  ، خوشبخت خوشبخت است …..

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here