سایت خبری

آموزش عکاسی ” مگاپیکسل و اهمیت آن در عکاسی “

پایگاه هنری زوم نیوز: اگر به تازگی به عکاسی به چشم یک حرفه درآمدزا نگاه کرده اید و مصمم شده اید که با خرید یک دوربین عکاسی و البته گزراندن دوره های عکاسی و کسب تجربه و مهارات وارد این عرصه بشوید باید به سراغ دوربین هایی بروید که مگاپیکسل بالایی دارند چرا که  این مقدار در گرفتن عکس های حرفه ای به شما کمک  می کند.

به گزارش پایگاه هنری زوم نیوز، برای روشن تر شدن این مطلب بهتر است با مگاپیکسل آشنا شوید .مگاپیکسل مربوط به رزولوشن هست.یعنی تعداد نقاط رنگی حساس در یک مقدار معین . هر مگاپیکسل به معنی وجود یک میلیون پیکسل در یک تصویر است . اگر شما پهنا و ارتفاع هر پیکسل تصویری که توسط دوربین شما ایجاد می شود را بدانید تخمین اینکه دوربین شما چند مگاپیکسل واقعی است تقریبا ساده می شود. به عبارت دیگر، اگر تعداد پیکسل‌های موجود در طول و عرض تصویر را شمرده و در هم ضرب کنید، به تعداد کل پیکسل‌های موجود در آن تصویر می‌رسید. به شکل عمومی تعداد بیشتر پیکسل‌ها در تصویر به معنی وضوح بیشتر آن است. ‌اینجاست که مگاپیکسل معنا پیدا می‌کند: هر مگاپیکسل به معنی وجود یک میلیون پیکسل در تصویر نهایی است.

در نتیجه برای به دست آوردن اینکه هر دوربین قادر به ایجاد چند مگاپیکسل است، کافی است که به سادگی وضوح عمودی و افقی سنسور دوربین را در هم ضرب کرده و نتیجه را بر میلیون تقسیم کنید؛ برای نمونه، یک تصویر ۱۰۰۰ x ۱۰۰۰ پیکسل، برابر با یک مگاپیکسل است و یک تصویر ۱۹۲۰ x ۱۰۸۰ کمی بیش از دو مگاپیکسل و به همین ترتیب یک تصویر ۴k بیش از ۸ مگاپیکسل.

اين صفت علاوه بر اندازه( كه در چاپ اهميت دارد)، ميتواند با كيفيت عكس هم مرتبط باشد. چرا؟ هر پيكسل در تصوير ميتواند نعداد خاصي رنگ مختلف داشته باشد . حال هر چقدر اين پيكسلها بيشتر باشند، بهتر ميتوانند نشانگر كيفيت نزديك به واقعيت باشند. اما اين تغيير كجا خودش را نشان ميدهد؟ جايي كه قابل ديد باشد. مثلا در مانيتور كه رزولوشن ۷۲ دارد يك تصوير ۳ مگاپيكسلي و يك تصوير ۶ مگاپيكسلي در اندازه كاملشان چندان تفاوت قابل مشاهده اي ندارند. اما مشاهده انها در اندازه بزرگ و يا هنگام تغييرات ويرايشي است كه تعداد بيشتر پيكسل خودش را نشان خواهد داد.

به عبارت دیگر اگر شما یك عكس ۳ مگی داشته باشید یعنی ۳ میلیون نقطه رنگی كنار هم دارید. حالا شما هر چقدر اندازه چاپ را بزرگتر كنید تراكم نقطه ها كمتر شده و تصویر غیر شفافتر میشود. و بر عكس هر چقدر اندازه چاپ را كوچكتر كنید نقطه برای اینكه توی كاغذ جا بشوند روی هم سوار میشوند!!!
بهترین حالت چاپ رزلوشن ۳۰۰ میباشد یعنی طوریكه نقطه ها را طوری بچینیم تا در هر اینچ (۲٫۵۴) مربع ۳۰۰ نقطه قرار گیرد. به این حالت Actual size یا اندازه واقعی میگویند. البته این مطلب در مورد رزلوشن چاپ است.
روی صفحه كامپیوتر بهترین حالت دیدن تصویر ۷۲ نقطه بر هر اینچ مربع صفحه مانیتور میباشد. بنابراین تصویری كه ما روی مانیتور میبینیم به این معنی نیست موقع چاپ آنهم بهمان صورت خواهد بود. یعنی ما برای قضاوت در مورد عكس روی مانیتور باید مثلاَ در فتوشاپ انرا آنقدر زوك كنیم تا به حالت زوم ۱۰۰ در صد برسیم نه بیشتر و نه كمتر.

مسلما زمانی که بحث در مورد حجم تصاویر باشد، مقدار مگاپیکسل اهمیت زیادی خواهد داشت. مگاپیکسل زیاد به معنی افزایش حجم فایل است، البته با استفاده از نرم‌افزارهای مختلفی که در این زمینه وجود دارند، می‌توانید حجم تصاویر ثبت‌ شده را بدون افت کیفیت کاهش دهید. این مسئله برای بسیاری از عکاسان حرفه‌ای اهمیت زیادی دارد زیرا می‌خواهند عکس‌های خود را با رزولوشن اصلی و با کم‌ترین حجم ممکن ذخیره نمایند.

چه تعداد مگاپیکسل برای کار من لازم است ؟


اینکه چه اندازه یا چه تعداد مگاپیکسل برای شما لازم است کاملا به نیاز شما بستگی دارد. اگر شما می خواهید تصاویر خود را در وبلاگ یا وب سایت یا بصورت اینترنتی ارائه کنید از یک تا سه مگاپیکسل بهترین و مناسبترین کیفیت به شمار می رود تا بیننده وب سایت شما هم براحتی بتواند تصویر را بدون مشکل و سریعت مشاهده کند. اگر می خواهید از تصاویر خود در صنعت چاپ استفاده کنید باز شرایط متفاوت تر خواهد بود ، اگر بخواهید روی کاغذ ۶×۴ پرینت بگیرید تصاویر دو مگاپیکسلی هم جوابگوی کار شماست ، اگر می خواهید روی کاغذ ۱۰×۸ پرینت بگیرید تصاویر با کیفیت پنج مگاپیکسل و در نهایت اگر می خواهید تصاویری به اندازه ۱۴×۱۱ اینچی چاپ کنید بهترین حالت استفاده از هفت یا بیشتر از آن پیشنهاد می شود.اگر شما از مشاهده کردن تصاویر در صفحه مانیتور خود لذت می برید و یا آنها را در یک وب سایت برای دوستانتان آپلود می کنید یک دوربین ۱ مگا پیکسلی نیز جوابگوی کار شما خواهد بود و این پیشنهاد به این دلیل است که مانیتور کامپیوتر شما معمولا تصویری با ابعاد ۱۰۰۰×۱۰۰۰ پیکسل یعنی یک مگاپیکسل را به شما نمایش می دهد.

MegaPixel چیست

البته معمولا با توجه به اینکه افراد دوست دارند تصاویر خود را کمی ویرایش و یا برش دهند پیشنهاد می شود که از دوربین هایی با کیفیت ۳ مگاپیکسل یا بیشتر استفاده شود. هر اندازه که شما در کارهای گرافیکی تبهر داشته باشید و بخواهید بر روی تصاویر ویرایش انجام دهید به همان میزان به تعداد پیکسل های بیشتری برای نمایش تصاویر و به ویژه Zoom کردن در تصاویر نیاز خواهید داشت. زمانیکه شما تصاویر خود را چاپ می کنید معمولا به تعداد مگاپیکسل های بیشتری نیاز خواهید داشت. اگر تعداد مگاپیکسل های مورد نیاز برای تصویر شما که قرار است چاپ شود وجود نداشته باشد تصویری که چاپ می شود دقیق و واضح نخواهد بود. اگر طراح گرافیک باشید و کار طراحی بنرهای تبلیغاتی انجام داده باشید حتما به خاطر داشته باشید که یکی از مهمترین مسائل در کیفیت بالاتر بودن تعداد مگاپیکسل است مخصوص زمانیک قرار است یک بنر با ابعاد بسیار بزرگ چاپ کنید. از مثالهایی که در بالا برای انواع و اقسام کاربردها عنوان کردیم به عنوان یک راهنما استفاده کنید. البته دقت کنید که در اخرین مثال عنوان کردیم که برای چاپ تصاویر ۱۴×۱۱ اینچ و بزرگتر پیشنهاد می شود که از دوربینی با ۷ یا بیشتر از ۷ مگاپیکسل استفاده شود اما باور کنید که همین دوربین ۷ مگاپیکسلی نیز می تواند تمامی کارهای پرینت بزرگتر را نیز انجام دهد. دقت کنید که زمانیکه تصویر شما بسیار بزرگ قرار است چاپ شود کاربری که آن را مشاهده می کند نیز در فاصله دوری از تابلو یا بنر قرار می گیرد و این موضوع باعث می شود به مگاپیکسل های بیشتر نیازی نداشته باشید.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here