سایت خبری

«اعتراض وارد نیست» جایزه بهترین مستند جشنواره افغانستان را دریافت کرد

پایگاه خبری زوم نیوز : فیلم مستند «اعتراض وارد نیست» (Overruled) در چهارمین جشنواره فیلم مستند افغانستان موفق به دریافت جایزه بهترین  مستند در بخش بین الملل شد.

به گزارش پایگاه خبری زوم نیوز،  مستندساز و مدیر جشنواره، از میان فیلمهای ارسالی با موضوع افغانستان از کشورهای آلمان، استرالیا، کانادا، فرانسه، ایرلند، ایتالیا، ایران و افغانستان تنها ۱۶ فیلم انتخاب شده‌ بودند و در روزهای ۲۴ مارس، ۲۱ آوریل و ۱۲ مه به اکران گذاشته شدند، که از میان آنها می توان به فیلم ” من یک بازیگر شادم” ساخته سامره رضایی  اشاره کرد که برنده جایزه بهترین فیلم حقوق بشر از نگاه هیات داوران شد. اختتامیه  این جشنواره در تاریخ ۱۶ و ۱۷ ژوئن  در شهر استکهلم برگزار شد.

این فیلم توسط خواهر و برادر فرناز جورابچیان و محمدرضا جورابچیان در طی مدت ۳ سال ساخته شده و بدست بهمن کیارستمی تدوین شده است  و زندگی پنج مهاجر افغان در ایران را به تصویر می کشد که  به شکلی کاملا اتفاقی در زمین تنیس های شمال شهرتهران مشغول به کار می شوند، تنیس یاد می گیرند و از آن پس زندگی شان در برزخ  ترس از بازداشت و بازگردانده شدن به افغانستان  و نیز آرزوی تنیس باز شدن و شرکت در مسابقات می گذرد و برای آنها چاره ای جز ماندن در شرایط اقامت غیر قانونی و یا رفتن به سمت آینده ای نامعلوم در غرب نمی گذارد. در حالی که سیل مهاجرت غیر قانونی به اروپا معضل کنونی عصر معاصر به شمار می رود، این فیلم بیننده را با بخشی مهم و اغلب نادیده گرفته شده از معضلات این مهاجران در خاورمیانه روبرو می کند.

فرناز و محمدرضا جورابچیان با این فیلم، منتخب فستیوال های هات داکس کانادا و ,Canadian Diversity Festival «راه ابریشم» ایرلند، LCFF اسپانیا، فیلم های مستند افغانستان در استکهلم ، شبهای سفید سن پترزبورگ وپروین اعتصامی شده اند. کاندید بهترین فیلم مستند نیمه بلند در بخش کارگردانی دهمین دوره جشنواره سینما حقیقت بوده اند و همچنین جایزه بهترین کارگردانی فیلم مستند شانزدهمین دوره جشنواره بیروت، جایزه ویژه هیات داوران جشنواره نِز کلکته هند، را نیز دریافت کرده اند. همچنین این فیلم در بخش نمایش های بازار سی و پنجمین جشنواره جهانی فجراکران شد.

این جشنواره با حمایت خانه فرهنگ آسیا  و مرکز فرهنگی هنری ABF در شهر استکهلم برگزار می شود و نمایش این  مستند با استقبال بی نظیری از سوی مهاجرین افعانستانی ساکن استکهلم روبرو شد.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here