سایت خبری

هیچ روزی بدون کتاب نیستم

 پایگاه فرهنگی هنری زوم نیوز –به عنوان نخستین سفیر فرهنگ کتابخوانی پیشنهاد می کنم، هفته کتاب چند بار در سال برگزار شود تا مردم به بهانه این هفته بیشتر به کتابخانه ها سر بزنند و آشتی با کتاب و کتابخوانی دوباره رونق گیرد.
این جمله ها را نازنین نرگس ۶ ساله می گوید، کودکی که تا به حال موفق شده است بیش از دو هزار جلد کتاب را در زمینه های مختلف مطالعه کند. وی در مراسم تجلیل از کتابخوانهای برتر که در حضور دو نفر از معاونان رئیس جمهوری و دو نفر از وزیران دولت و دیگر بزرگان عرصه فرهنگ در مازندران برگزار شد، به عنوان کتابخوان برتر کشور و خردسالترین کتابخوان فعال شناخته شده سخنرانی کرد.

نازنین نرگس میگوید، بهترین کتابی که تا به حال خواندهام، قصه زندگی دخترک بازیگوشی است که همیشه سؤالات عجیب و غریبی در ذهنش دارد و بعضی وقتها با کنجکاویهایش اطرافیان را خسته میکند. تی تی، شخصیت اصلی داستان کمی شبیه من است و دلش می خواهد از همه چیز سر در بیاورد؛ درست مثل من که از وقتی خواندن و نوشتن را از سه سالگی آموختم با دنیای کتاب بهتر آشنا شدم و فهمیدم کتاب به تمام سؤالات ذهنم پاسخ میدهد. برای همین است که در روز ۵ جلد کتاب مطالعه میکنم ، در واقع نخستین کاری که پس از بازگشت از مدرسه انجام میدهم مطالعه کتاب است.
دکتر محمد اسماعیلپور پدر نازنین که در رشته راه و ساختمان فعالیت دارد می گوید، نازنین از دو ماهگی از طریق مطالعه والدین با کتاب آشنا شد. در آن زمان کتابهای کوچک رنگی پارچهای بیش از هرچیز توجهش را جلب می کرد و به تصاویر کتابها خیره میشد. در هشت ماهگی تکلم را آغاز کرد و زمانی که در دو سالگی متوجه شدیم نازنین توانایی داستانسازی و تصویرسازی کلمات را دارد، خواندن و نوشتن را به او آموختیم. مادر کوچکترین کتابخوان کشور که خود فارغالتحصیل رشته ادبیات زبان انگلیسی است در علاقه مند کردن فرزندش به کتاب و کتابخوانی نقش مهمی ایفا کرده است. وی میگوید، فضای خانه ما بسیار فرهنگی است و نازنین نرگس از همان نخستین سالهای پس از تولدش به مطالعه و یادگیری اشتیاق نشان داد از اینرو در آموختن الفبای فارسی و انگلیسی به او دریغ نکردیم؛ بتدریج تمام افراد فامیل و دوستان نیز از اشتیاق او در مطالعه آگاه شدند، به طوری که نازنین معمولاً کتاب هدیه می گرفت و آنقدر با کتاب مأنوس شده بود که هیچ هدیهای او را به اندازه کتاب خوشحال نمی کرد.
کتابخوان برتر کشور می گوید در ۵/۳ سالگی عضو کتابخانه شدم و قرار شد هر ۲ هفته یکبار ۵ جلد کتاب را برای مطالعه به امانت ببرم، اما من همان روز اول ۵ جلد کتاب را مطالعه کردم و قرار شد با مسئول کتابخانه صحبت کنم تا کتابهای بیشتری را در اختیارم قرار دهند. آنها موافقت کردند و ۱۰ جلد کتاب به امانت بردم، این تعداد هم برای من کم بود و در آخر مسئول کتابخانه راضی شد تا سقف ۵۰ جلد کتاب را مطالعه کنم.
فعالیت های دیگر
نازنین نرگس اسماعیلپور شش سال بیشتر ندارد اما در مقطع چهارم دبستان مشغول به تحصیل است و علاوه بر مطالعه کتابهای درسی و متفرقه، پیانو مینوازد و آهنگسازی میکند. همچنین تکواندوکار است و در ۵/۴ سالگی موفق به کسب مقام قهرمانی و اخذ کمربند قرمز در رشته تکواندو شده است. او میگوید ، در زندگیام برنامهریزی دارم و برای همین است که به تمام کارهایم میرسم، من برنامههای تلویزیون هم تماشا میکنم و برنامههای تفریحی بسیاری دارم. گاهی اوقات هم به ابداع و اختراع فکر میکنم، مثلاً همین چند ماه پیش وقتی با توپم در اتاق بازی میکردم، فکر اختراع یک سشوار به ذهنم رسید، متوجه شدم ممکن است بتوانم سشواری اختراع کنم که انرژی آن از یک باتری قابل شارژ با صفحه خورشیدی تأمین شود تا از این طریق علاوه بر صرفهجویی در انرژی به محیط زیست نیز کمک شود. از طریق مطالعه کتابهایی در این زمینه متوجه شدم دسته سشوار باید سرامیکی یا سفالی بوده و شکل دستگاه نیز شبیه چراغ قوه باشد. امیدوارم در آینده نزدیک موفق شوم ایده هایم را عملی کنم تا افراد از آن استفاده کنند.
یکی از آرزوهای نازنین نرگس فعالیت در امور اجتماعی و کمک کردن به مردم است. با وجود اینکه سن و سال کمی دارد اما در انجام مشارکتهای اجتماعی مشتاق است و می گوید، کتابهایی را که در زمینه های مسائل اجتماعی است بیشتر مطالعه میکنم و در میان کتابهای درسیام نیز به غیر از علوم و ریاضی به مطالعه کتابهایی که در حوزه علوم اجتماعی باشد بسیار علاقه مند هستم. مثلاً همین چند روز پیش مراسم انتخاب کاندیدای شورای مدرسه بود که من هم دوست داشتم در این فعالیت اجتماعی شرکت کنم، کتابهای زیادی هم در این رابطه مطالعه کرده بودم، اما به دلیل کم بودن سن و سالم اجازه ثبتنام پیدا نکردم، در حالی که پیشنهادهای خوبی برای مدیر داشتم و دوست داشتم در حل مشکلات بچههای مدرسه کوشا باشم.  می گوید، معمولاً کتابهای مورد علاقهام را خلاصه نویسی می کنم و اگر بشود داستان جدیدی را خلق میکنم، کتاب وقتی بابام کوچیک بود را خیلی دوست دارم و معمولاً خلاصه داستان را برای برادر کوچکترم یا دوستانم در مدرسه تعریف میکنم. در کنار این کتابها، داستانهای علمی و قرآنی را مطالعه می کنم.
نازنین نرگس از همین روزها هدفش را در آینده تعیین کرده و میگوید، دوست دارم پزشک اطفال شوم برای همین است که در زمینههای مختلف کتاب میخوانم تا روز به روز بر اطلاعاتم اضافه شود و موفق شوم در آینده هر کودک بیمار را درمان کنم تا خودش و خانوادهاش دیگر رنج نکشند و همیشه لبخند بر لبشان باشد.
منبع:روزنامه ایران /مریم بهریان


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here