سایت خبری

بررسی سند موسیقی و سی و دومین جشنواره موسیقی فجر

پایگاه هنری زوم نیوز: فعالیت‌های انجام گرفته در سی و دومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر به همراه سند موسیقی در کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد.

به گزارش پایگاه هنری زوم نیوز به نقل از  ایلنا، محمدحسین ایمانی خوشخو (رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی) در این جلسه گفت: امیدواریم با تعامل خانه موسیقی، دفتر موسیقی و هنرمندان جشنواره بین المللی موسیقی فجر با کیفیت و هدفمند برگزار شود.

ایمانی خوشخو با اشاره به تازه‌ترین فعالیت‌های انجام گرفته پیرامون سند موسیقی کشور گفت: چندی پیش سند معماری با حضور معاون وزارت راه  شهرسازی و شهردار تهران در شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی و مقرر شد این سند با بیان موارد ضروری خلاصه شده  و برای بررسی نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود. در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی با نمایش اسلایدهای مسیر معماری ایران از دوره صفویه تا امروز، ساماندهی معماری به عنوان یک مساله، ضرورت و اهمیت آن بیان شد. البته سند موسیقی نیز که تهیه شده در تعامل با دفتر موسیقی و کمیسیون هنر و معماری بازنگری نهایی و سپس به کمیسیون مشورتی شورا ارسال شده و در نهایت برای بررسی و تصویب در شورای عالی مطرح خواهد شد.

رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار امیدواری کرد تا پایان دولت یازدهم اسناد هنری معماری، سینما و موسیقی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شوند تا گامی به سمت ساماندهی هنرها و هماهنگی دستگاهها و نهادها برداشته شود.

وی با تاکید بر جایگاه هنر و هنرمندان در جامعه گفت: جایگاه و اصالت هنرمندان به گونه‌ای است که لازم است مرجع بودن هنرمندان برای تاثیرگذاری در هنر حفظ شود و هنرمندان درگیر جریان‌ها نشوند.

توجه جدی به موسیقی اصیل ایرانی در دوره سی و دوم

فرزاد طالبی (مدیرکل دفتر موسیقی) نیز در این جلسه با اشاره به شیوه‌نامه اجراهای صحنه‌ای گفت: این شیوه‌نامه را وزیر قبلی فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ کرد اما هنوز برای نهادهای مربوطه ارسال نشده بود که قرار شد به نهادها و دستگاههای مربوطه ارائه شود.

وی همچنین با اشاره به جشنواره‌های موسیقی گفت: برنامه های سی و دومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر تکمیل شده است. در این دوره رویکرد موسیقی انقلاب‌اسلامی پررنگ است و به موسیقی اصیل توجه جدی شده است. بررسی تولیدات موسیقی ایران که از سال گذشته در جشنواره آغاز شد در این دوره نیز انجام می شود.

ترنم موسیقی های خاطره انگیز در  موسیقی فجر

حمیدرضا نوربخش (مدیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر) نیز در این جلسه گفت: در سی دوره جشنواره موسیقی فجر اتفاقات خوبی افتاد اما ساز و کار جشنواره به گونه‌ای نبود که به سمت و سوی حرفه‌ای برود بنابراین از سی و یکمین دوره تحولی در جشنواره ایجاد شد و به گونه‌ای ریل‌گذاری شد تا جشنواره تابع نظرات مدیران نباشد. از سال گذشته جایزه تولیدات موسیقی در جشنواره مورد استقبال قرار گرفت و در دوره گذشته جشنواره هنرمندان و گروه‌های شاخص و حرفه‌ای به نوعی در داوری، شورای جشنواره یا اجرا حضور داشتند و سعی کردیم در سی و دومین جشنواره گروه‌های حاضر چندان تکراری نباشند.

نوربخش با اشاره به حضور موسیقی ایرانی، نواحی، بانوان، کلاسیک و بخش بین‌الملل در جشنواره گفت: بخش بین‌الملل با محوریت ایران فرهنگی برگزار می‌شود و گروه‌هایی نیز از چند کشور اروپایی و ژاپن حضور دارند که در این بخش سعی شد هنرمندان و گروه‌های شناخته شده را داشته باشیم. در موسیقی ارکسترال علاوه بر ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران، ارکسترهای دیگری نیز برنامه اجرا می‌کنند و بیشترین حضور ارکسترها را در جشنواره امسال داریم.

نوربخش افزود: در موسیقی ایرانی جشنواره امسال تم موسیقی‌های خاطره‌انگیز در نظر گرفته شد که بخشی از آن موسیقی انقلاب است و پنج گروه سنتی موسیقی‌های خاطره‌انگیز از انقلاب را اجرا می‌کنند. موسیقی نواحی نیز در جشنواره سی و دوم مورد توجه جدی است که بخشی از آن موسیقی نواحی نسل قبل است و بخش دیگر نسل دوم و سوم که به موسیقی نواحی نگاه امروزی دارند. در بخش موسیقی بانوان نیز به موسیقی نواحی توجه شده است و یک برنامه نیز با اجرای ۱۰ هنرمند شاخص موسیقی نواحی در جشنواره در نظر گرفته شده است.

مدیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر در ادامه گفت:  در بخش جایزه تولیدات موسیقی ایران، ۱۷۰ آلبوم موسیقی که از مهرماه سال گذشته تا مهرماه امسال تولید و منتشر شده‌اند، بررسی و داروی می‌شود.

یک راه حل برای رفع چالش‌های موسیقی

حسن بلخاری عضو کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه گفت: ما دچار تغییر و تطور ذوق شده‌ایم اما نباید موسیقی پاپ را در تقابل با سنتی بدانیم.

بلخاری افزود: لازم است وجه جامعه شناسی در موسیقی نیز مورد توجه قرار گیرد و از منظر حکمت نیز به موسیقی توجه شود. اگر به زبان حکمی در موسیقی توجه شود می‌تواند چالش‌های بخش‌هایی از موسیقی را برطرف کند.

در ادامه جلسه اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهادهای خود را درباره سند موسیقی بیان کردند.

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here