سایت خبری

به‌دنبال پیدا کردن خلأهای عکاسی ایران هستیم

پایگاه خبری زوم نیوز:رئیس هیأت مدیره انجمن عکاسان ایران گفت: نگاه «۱۰ روز با عکاسان» همیشه این بوده که خلأ‌های موجود در فضاهای عکاسی را پیدا کند و فضای مناسبی برای بحث و تبادل نظر و برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری زوم نیوز به نقل از ایسنا، مسعود زنده‌روح کرمانی در نشست پنجمین همایش «۱۰ روز با عکاسان» که ۱۵ آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار شد، درباره‌ی برپایی کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی در طول برگزاری این همایش، اظهار کرد: «۱۰ روز با عکاسان» وظیفه دارد این بستر و امکان را فراهم کند که مخاطبان از نشست‌ها و کارگاه‌ها استفاده کنند. البته ما فایل ضبط شده هر نشست را چند ساعت بعد از برگزاری آن روی سایت قرار می‌دهیم تا کسانی که وقت حضور نداشته‌اند، از آن استفاده کنند.

او ادامه داد: توانایی مالی ما در انجمن بسیار محدود است و به‌دنبال جذب حامی برای اجرای برنامه‌های‌مان هستیم. ما علاقه‌مندیم که بخش مدیا به کتاب تبدیل شود و امیدواریم روزی حامی‌ای پیدا شود که بتوانیم همه فایل‌های باقی‌مانده از دوره‌های گذشته «۱۰ روز با عکاسان» را که به‌صورت مستندسازی‌شده نگهداری می‌شوند، منتشر کنیم و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم.

این عکاس درباره‌ی هدف انجمن از برگزاری برنامه‌هایی مانند همایش «۱۰ روز با عکاسان» گفت: انجمن عکاسان ایران از بدو تأسیس تلاش داشته با تعامل نیروهای متخصص و فعال حوزه عکاسی، صاحب‌نظران، اساتید دانشگاه و کسانی که در زمینه عکاسی معاصر ایران کار می‌کنند، برنامه‌هایی را به اجرا بگذارد. انجمن به‌دنبال اهداف دوازده‌گانه اساسنامه خود است که به سمت رشد فعالیت عکاسی و ایجاد فرهنگ مناسب برای دیدن عکس و استفاده از عکاسی برای جامعه حرکت می‌کند. انجمن به دنبال این است که بسترهای مناسبی برای رشد و فعالیت و به‌روز شدن و نشان دادن عکاسی در فضای معاصر امروز فراهم کند و در این مسیر از مشارکت، همکاری و همیاری سایر انجمن‌ها و تشکل‌های عکاسی بهره می‌گیرد.

زنده‌روح کرمانی ادامه داد: امسال در دومین دوره هیأت مدیره عکاسان پنجمین همایش «۱۰ روز با عکاسان» برگزار می‌شود. نگاه «۱۰ روز با عکاسان» همیشه این بوده که خلأ‌های موجود در فضاهای عکاسی را پیدا کند و فضای مناسبی برای بحث و تبادل نظر و برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی داشته باشد. برای این‌که این همایش به یک تعریف مستقل برسد نزدیک پنج‌ماه است که در کمیته همایش‌ها و جشنواره‌های انجمن، شیوه اجرایی برگزاری «۱۰ روز با عکاسان» برنامه‌ریزی می‌شود.

رییس هیأت مدیره انجمن عکاسان همچنین گفت: با توجه به آینده‌نگری انجمن در این زمینه، ما به‌دنبال رشد و گسترش این برنامه در سایر استان‌ها هستیم و امیدواریم در این دوره و دوره‌های آینده این امکان به‌وجود آید که عکاسان دیگر استان‌ها هم از فضای آموزشی و فرهنگی «۱۰ روز با عکاسان» استفاده کنند. البته در طول این پنج سال و بخصوص امسال از هنرمندان عکاسان مستعد سایر استان‌ها در برنامه‌های «۱۰ روز با عکاسان» استفاده کرده‌ایم و امیدواریم این همایش پایگاه خود را برای سایر استان‌ها نیز پیدا کند.

نکوداشت ۱۰ عکاس در موزه امام علی (ع)

در بخش دیگری از این نشست، سیدعباس میرهاشمی – دبیر پنجمین همایش «۱۰ روز با عکاسان» – اظهار کرد: همایش «۱۰ روز با عکاسان» با شعار کلی «فرهنگ، جامعه و عکاسی» کار خود را آغاز کرد و در هر دوره برنامه‌های متنوعی را به‌دلیل انسجام حضور گروه برگزارکننده تدارک دید. امسال هم بعد از تشکیل ستاد برگزاری، شعار ویژه این دوره یعنی «عکاسی امروز، فرصت‌های جدید» مشخص و نشست‌هایی با انجمن‌های مرتبط با این همایش که شامل انجمن عکاسان صنعتی و تبلیغاتی، انجمن عکاسان میراث فرهنگی، انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، انجمن عکاسان تئاتر، انجمن عکاسان سینما و انجمن عکاسان ایران است، برگزار شد.

او ادامه داد: طی جلسات مشورتی مقرر شد که در زمان برگزاری همایش که پیش از این همزمان با امتحانات دانشجویان بود، تغییراتی ایجاد شود تا آن‌ها بتوانند حضور فعال‌تری داشته باشند. بنابراین پنجمین همایش «۱۰ روز با عکاسان» از ۱۹ تا ۲۸ آذرماه برگزار می‌شود. برای این‌که بتوانیم از زمان استفاده بیشتری کنیم، زمان بخش جنبی تا دهم دی‌ماه ادامه خواهد داشت. در طی برگزاری همایش تمام گالری‌های خانه هنرمندان در اختیار «۱۰ روز با عکاسان» خواهد بود. بیش از ۲۵۰ اثر از اعضای انجمن‌ها و تشکل‌ها و برخی عکاسان آزاد در این همایش روی دیوار گالری‌ها می‌رود. براساس رویکردی که کمیته برگزاری در زمینه علمی و عمیق کردن مباحث عکاسی دارد، سالن شهناز خانه هنرمندان ایران در این ۱۰ روز، صبح و عصر نشست‌ها و کارگاه‌هایی را برگزار خواهد کرد.

میرهاشمی همچنین گفت: در روز افتتاحیه، کتاب آثار میشل ستبون عکاس فرانسوی که از روزهای انقلاب ۵۷ عکاسی کرده است، با حضور خود این عکاس رونمایی می‌شود. حضور جدی دانشگاه‌های هنری یکی از امتیازات و برجستگی‌های این همایش است. امسال در کنار انجمن‌های عکاسی دو تشکل عکاسی یعنی انجمن عکاسان نگاه و خانه عکاسان حوزه هنری نیز همراه ما هستند.

رییس انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس در بخش دیگری از سخنانش به برنامه‌های بخش جنبی همایش اشاره کرد و گفت: برگزاری نمایشگاه منتخبی از آثار دانشجویان عکاسی دانشکده خبر در گالری مریم، نکوداشت ۱۰ عکاس در موزه امام علی (ع) از ۲۳ آذر تا سوم دی‌ماه، برگزاری یک تور عکاسی در منطقه ۱۲ تهران و ثبت جاذبه‌های گردشگری این منطقه از ۲۴ تا ۲۷ آذرماه، نمایش آثاری از گنجینه افشین شاهرودی مربوط به عکس‌های قاجار و دوربین‌های قدیمی در موزه عکسخانه شهر از ۲۶ آذر تا ۱۰ دی‌ماه و نمایش آثار منتخب عکاسان استان مرکزی از ۲۲ تا ۳۰ آذرماه در فرهنگسرای ارسباران از جمله برنامه‌های بخش جنبی پنجمین همایش «۱۰ روز با عکاسان» است.

او ادامه داد: ۱۱ مجموعه از عکاسان در گالری «زمستان» آثار عکاسان انجمن صنعتی در گالری «تابستان»، آثار عکاسان انجمن میراث فرهنگی در گالری «پاییز»، آثار عکاسان انجمن انقلاب و دفاع مقدس شامل عکس‌های ساسان مویدی، علیقلی ضیایی و میشل ستبون در گالری «ممیز»، آثار عکاسان انجمن تئاتر در گالری «نامی»، آثار عکاسان انجمن عکاسان سینما در گالری «بهار» و آثار انجمن عکاسان نگاه در گالری «میرمیران» به‌نمایش گذاشته می‌شود.

نشست صمیمی ۲۴ عکاس با مخاطبان

مجید ناگهی – دبیر بخش ویژه پنجمین همایش «۱۰ روز با عکاسان» – نیز در این نشست با بیان این‌که امسال شاهد فعالیت‌های متنوع‌تری در همایش خواهیم بود، گفت: از سال گذشته بخشی با عنوان «نگاه شخصی» به همایش اضافه شده که در آن عکاسانی که در حوزه‌های خارج از انجمن‌های تخصصی فعالیت می‌کنند و فرصتی برای نمایش آثارشان ندارند در فرصتی رودررو با مخاطب و در یک نشست صمیمی مجموعه‌ای از عکس‌های‌شان را به نقد و بررسی می‌گذارند. در این برنامه طی هشت روز ۲۴ عکاس و هر روز سه عکاس فرصت نمایش آثارشان را دارند. سعی کردیم در این بخش از عکاسان شهرستان‌ها هم دعوت کنیم و عکاسانی از مشهد، بندرعباس، تبریز و… در نگاه شخصی حضور دارند.

او ادامه داد: فعالیت جدید بخش ویژه همایش امسال استفاده از امکان صدا در فضای مجازی است. این اتفاق باعث می‌شود کسانی که امکان و زمان حضور در همایش و برنامه‌های آن را نداشته‌اند، بتوانند از طریق یک رادیو عکاسی در جریان برنامه‌های همایش قرار بگیرند. فعالیت دیگر ما استفاده از مدیا تصویر است و در این فرصت علاقه‌مندانی که نتوانسته‌اند در نشست‌ها و کارگاه‌ها حضور پیدا کنند می‌توانند از فایل ضبط شده آن‌ها که  روی سایت انجمن قرار می‌گیرد، استفاده کنند.

ناگهی همچنین بیان کرد: بخش فیلم «۱۰ روز با عکاسان» نیز به‌شکل تخصصی به فیلم‌هایی می‌پردازد که درباره عکاسی و با موضوع معرفی عکاسان داخلی و خارجی تولید شده است. نشریه محتوایی امسال هم در حال تدارک است و در پایان ۱۰ روز، در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

او افزود: یکی از تمهیدات امسال برای استقبال مخاطبان از نشست‌ها و کارگاه‌ها، برگزاری این برنامه یک‌ماه زودتر از موعد مقرر است. بیشتر تلاش ما این است که آنچه را که تولید می‌شود در دسترس علاقه‌مندان قرار دهیم.

به گزارش ایسنا، پنجمین همایش «۱۰ روز با عکاسان» از ۱۹ تا ۲۸ آذرماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here