سایت خبری

تئاتر؛ تزکیه نفس است

 کارگردان تئاتر معجزه در ششمین دوره از جشنواره تئاتر استانی البرز از این هنر به عنوان تزکیه نفس یاد کرد و آن را مادر تمام هنرها خواند.

به گزارش پایگاه فرهنگی هنری زوم نیوز  سعید دشتی، کاندیدای جشنواره تئاتر فجر در سال گذشته در مصاحبه با  شبستان در استان البرز در خصوص برگزاری ششمین دوره از جشنواره تئاتر استانی البرز گفت: اعضاء گروه تئاتر معجزه با عنوان گروه هویت در ششمین جشنواره تئاتر استان البرز شرکت کرده اند.

به گفته دشتی همراهان تئاتر معجزه عبارتند از : رضا جهانی، سحرناز عباس زاده، پروا آقاجانی، محمد امیری، داریوش علیزاده ( نویسنده تئاتر معجزه) .

دشتی در خصوص محتوای این تئاتر نمایشی توضیح داد: این نمایش برشی از ۲۴ ساعت زندگی یک خانواده است، که درگیر خواستگاری از دختر خانواده هستند و همان شب الگو گم می شود و … .

وی ادامه داد: محور این تئاتر بر مبنای یک دغدغه اجتماعی است و این نمایش سعی دارد به دور از شعار زدگی یک موقعیت را ببیند و در این امر، هیچ بایدی ندارد.

کارگردان تئاتر معجزه توضیح داد: نمایش معجزه با اتکاء به اینکه انسان ها باور پذیر هستند، این را به مخاطب القاء می کند که این ها آدم هایی هستند شبیه خودمان، در متن های واقع گرا این آدم ها جزئی از واقعیت زندگی مان هستند. زمانی که تماشاگر این را حس کند خودش را جزئی از آنها می داند.

دشتی در رابطه با مدت زمان تمرین تصریح کرد: بالغ بر ۲ تا ۳ ماه تمرین کردیم، طی این مدت از پلاتو زیرزمین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز استفاده کردیم.

وی در خصوص بحث هزینه های مالی تئاتر برایمان توضیح داد: مشکل این است، که هنر شغل نیست و ذوق است در همین شهر خودمان دستگاه های مختلف هستند که هر یک بخش هنری دارند ولی آنچنان که باید فعالیت ندارند.

این کارگردان جوان با طرح این پرسش که در شهر چند بیلوورد فرهنگی می بینیم؟ عنوان کرد: چند درصد مردم آدرس تئاتر شهر کرج را می دانند؟ این استان چیزی برای هنرمندان ندارد و ما شاهد کوچ هنرمندان هستیم. همانند نوید محمد زاده، مصطفی و محسن کیایی، اشکان خیرنجات و .. هنرمندان دیگری که از البرز رفتند.

این هنرمند تئاتر توضیح داد: بازیگر تئاتر عادت به بی توقعی دارد، اما تنها توقعی که می تواند داشته باشد اینکه هزینه های او تأمین شود.

به گفته دشتی، اکثر دستگاه های استان بخش فرهنگی دارند، اما در عمل وحدت رویه و دلسوزی نسبت به فرهنگ و هنر نیست.

کارگردان تئاتر معجزه خاطرنشان شد: فرهنگ نیاز به آباد شدن دارد، تا زمانی که تعداد سالن تئاتر در البرز از تعداد زندان ها کمتر باشد چه توقعی می توان داشت؟


دیدگاه ها خاموش هستند

محمد توکلی
Click here