سایت خبری

تذکر مجلس به روحانی درباره تشکیل انجمن روزنامه‌نگاران تهران

پایگاه هنری زوم نیوز:  حجت الاسلام آزادی‌خواه از تذکر جدی کمیسیون فرهنگی مجلس به رئیس‌جمهور درباره تشکیل انجمن  صنفی روزنامه‌نگاران تهران شد.

به گزارش پایگاه هنری زوم نیوز حجت‌ الاسلام احد آزادی‌خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با تسنیم درباره برگزاری نشست اخیر مجمع مؤسسان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران توسط برخی از چهره‌های انجمن صنفی منحله روزنامه‌نگاران، اظهار کرد: کمیسیون فرهنگی از رئیس جمهور برای ارائه نکردن نظام‌نامه جامع برای صنف روزنامه‌نگاری گلایه‌مند است.

وی با بیان اینکه مدت زیادی است که مجلس منتظر ارائه لایحه نظام نامه جامع صنف روزنامه‌نگاری از سوی دولت است، ادامه داد: طبق صورت جلسه‌ای که در کمیسیون فرهنگی مجلس وجود دارد قرار بود تا اواخر آبان این لایحه به مجلس ارائه شود اما دولت در این زمینه تعلل داشته و گویا عزمی برای این کار ندارد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به شکل‌گیری انجمن غیرقانونی صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران ادامه داد: مجمع مؤسسان این انجمن صنفی افراد معلوم حالی هستند که قادر به مهندسی مجرای مطبوعات نیستند.

آزادی‌خواه با تاکید براینکه انجمنی که شکل می‌گیرد باید مدیران آن سوابق روشن و پاکی داشته باشند، افزود: مدیران انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران این شرایط را ندارند.

وی ادامه داد: در زمان مدیریت یکی از مدیران این انجمن صنفی در انجمن صنفی روزنامه نگاران که در سال ۸۸  منحل شد اتفاقاتی رخ داد که باید مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه کمیسیون فرهنگی مجلس درباره تشکیل انجمن غیرقانونی صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران تذکری جدی به رئیس جمهور خواهد داد، اظهار کرد: دولت با توجه به تشکیل این انجمن غیرقانونی و برای جلوگیری از تکرار اینگونه موارد بایدهرچه سریعتر نظام‌نامه جامع صنف روزنامه‌نگاری را به مجلس ارائه کند.

به گزارش پایگاه هنری زوم نیوز پیشتر نیز رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران، اقدام وزارت کار را در ثبت «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» غیرقانونی، و پیگیری قضایی آن را نیز حق مسلم انجمن متبوعش دانسته بود.

حجت الاسلام حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی نبز درباره برگزاری نشست اخیر مجمع مؤسسان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران توسط برخی از چهره‌های انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، گفته بود ، انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران غیرقانونی است و نمی‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد.

به گزارش پایگاه هنری زوم نیوز ، جمعی از روزنامه‌نگاران ایرانی که تعدادی از آن‌ها از اعضای سابق انجمن صنفی تعطیل شده روزنامه نگاران بوده‌اند، نهاد مدنی تازه‌ای را در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران ثبت کرده‌اند تا به گفته خودشان بتواند جایگزین انجمن صنفی روزنامه‌نگاران پیشین شود.

از این افراد می‌توان به بهروز گرانپایه، بدرالسادات مفیدی، هادی خانیکی و محمد قوچانی یاد کرد. همچین عده‌ای دیگر مثل حمید قزوینی، علی رستمی، مهرداد خدیر، نیما راد، مهدی حسینی و .. آن‌ها را همراهی می‌کنند.

ثبت انجمن تازه، از یک منظر، بازگشت به فعالیت‌های پیشین این نهاد صنفی روزنامه‌نگاران محسوب می‌شود که در ۴ تیر ۱۳۸۷ توسط دیوان عدالت اداری به دلیل آن‌چه «سست بودن پایه‌های تاسیس» عنوان شده بود، منحل شد.

اما از جهتی دیگر، انجمن پیشین، گستره‌ای به اندازه ایران داشت ولی انجمن فعلی، یک انجمن شهری محدودتر در تهران خواهد بود.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، پیش از این از دو سو متهم به سیاسی‌کاری و تبعیض میان روزنامه‌نگاران، یا نزدیکی به جبهه مشارکت ایران اسلامی بوده اما در عین حال، همه روزنامه‌نگاران عضو و هواداران فعالیت صنفی روزنامه‌نگاران، حامی فعالیت آن بوده‌اند.

سابقه فعالیت صنفی روزنامه‌نگاران در ایران به سندیکای نویسندگان و خبرنگاران مطبوعات باز می‌گردد.

سندیکایی که در عصر پنج‌شنبه پنجم مهرماه ۱۳۴۱ توسط چهل نفر از نویسندگان، مترجمان و خبرنگاران مطبوعات تاسیس شد. از افرادی که در این کار نقش داشتند می‌توان به سعید برزین، اسمعیل رائین، نوشیروان کیهانی‌زاده، محمد سعید شهریاری، پرویز و سیاوش آذری و سیروس آموزگار، که بعدها به دولت راه یافت نیز اشاره کرد. این جلسه در تالار مدور پارک شهر (تهران) برگزار شده بود.

 

شهریور ماه هيات موسسان انجمن روزنامه نگاران تهران با صدور بيانيه اي اعلام موجوديت كرد. متن این بیانیه به شرح زیر است:

اطلاعیه توضیحی هیأت موسسان
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران

با لطف خداوند متعال و همت تعدادی از روزنامه‌نگاران و فعالان مطبوعاتی کشور و به منظور ایجاد یک نهاد صنفی و حمایتی مستقل درحوزه مطبوعات و رسانه‌های استان تهران، درخواست تشکیل انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران به ثبت رسید و هیأت موسس آن، فعالیت خود را رسماً آغاز کرد.
خوشبختانه بلافاصله پس از انتشار خبر ثبت درخواست تشکیل انجمن، این اقدام مورد حمایت‌های گسترده اهالی قلم و مطبوعات قرار گرفت و دست اندرکاران تاسیس انجمن را با پیشنهادها و البته انتقادات سازنده‌ای مواجه ساخت. از این‌رو هیأت موسس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران تصمیم گرفت با صدور این اطلاعیه ضمن اعلام جزییات بیشتری از اقدامات صورت گرفته، به پرسش‌ها و ابهامات احتمالی مطرح شده پاسخ دهد.
۱- «انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران» یک تشکل سندیکایی و کارگری است که براساس مفاد فصل ششم قانون کار جمهوری اسلامی ایران به‌خصوص ماده ۱۳۱ آن و همچنین «آيين‌نامه چگونگی تشکیل، حدود وظایف و اختیارات و نحوه عملکرد انجمن‌های صنفي و كانون‌هاي مربوط» و به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع و قانوني و بهبود وضع اقتصادي روزنامه‌نگاران شاغل در مطبوعات و جراید استان تهران، تشكيل می‌شود.
بدیهی است از نظر اعضای هیأت موسس، «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران» به شماره ثبت یک، به عنوان یک انجمن مستقل و فراگیر مطبوعاتی در حوزه روابط کار محسوب می‌شود و بازگشایی آن از جمله خواسته‌های انجمن استان در شرف تاسیس، است.
۲- اعضای هیأت موسس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران لازم می‌دانند از اعضای هیأت مدیره انجمن صنفی روزنا‌مه‌نگاران ایران به خاطر حمایت از فعالیت‌های این هیات موسس، قدردانی کند.
۳- براساس مقررات قانونی، مسئولیت اعضای هیأت موسس صرفا تهیه مقدمات برگزاری مجمع تاسیس جهت انتخاب اعضای هیأت مدیره و بازرسان و تصویب اساسنامه و ثبت انجمن صنفی است و بدیهی است مسئولیت هیأت موسس پس از ثبت انجمن صنفی پایان می‌یابد. به منظور بالا بردن مشارکت اعضا برای حضور در مجمع تاسیس، فهرست (۵۳) نفره‌ای از روزنامه‌نگاران تهیه شده و پس از اخذ موافقت و امضای آنان، فهرست اعضای هیأت موسس نهایی شد. اما از آنجا که انجام امور اداری و اجرایی هیأت موسس توسط این تعداد بسیار دشوار و زمان بر خواهد بود، در اولین جلسه‌ی اعضای هیأت موسس، تعداد (۱۱) نفر را به‌عنوان هیأت اجرایی انتخاب کرد.
۴- هیأت موسس براساس وظایف قانونی، به زودی ثبت‌نام از متقاضیان عضویت در انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران را آغاز خواهد کرد. پس از تکمیل فرایند ثبت‌نام و عضوگیری، تاریخ برگزاری اولین مجمع عمومی با دستور جلسه انتخابات اعضای هیأت مدیره و بازرسان و تصویب اساسنامه و نحوه و شرایط ثبت نام نامزدها اعلام خواهد شد.
۵- اسامی نهایی اعضای هیأت موسس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران به این شرح است:
مهدی افروزمنش، زهرا ابراهیمی، افشین امیرشاهی، مینو بدیعی، فرهاد بهارفر، ایمان پاک نهاد، امیر هادی تاج‌بخش، منوچهر توکلی، حمید جعفری، مهدی حسنی، اسماعیل حق پرست، هادی  خانیکی، مهرداد خدیر، عاطفه خسروی، مهرداد خلیلی، علی ذهابی، نیما راد، سیامک رحمانی، شبنم رحمتی، علی رستمی، جواد روح، نفیسه زارع کهن، سهیلا زمانی، معصومه ستوده، حمید سلیمانی، صبا شعردوست، شهریار شمس مستوفی، فرزام شیرزادی، امیر صدری، هوشنگ صدفی، ابوتراب فاضل، سروش فرهادیان، گیسو فغفوری، علی‌اکبر قاضی‌زاده، حمید قزوینی، محمدقوچانی، کیوان کثیریان، علی کدخدازاده، علی رضا کریمی، عباس کوثری، بهروز گرانپایه، آزاده محمدحسین، داوود محمدی، بدرالسادات مفیدی، محمدرضا مقیسه، جواد منتظری، پژمان موسوی، امیرعباس نخعی، محمد نوری، کسری نوری، مهدی وزیربانی، اعظم ویسمه، مسعود هوشمند رضوی
۶- اسامی اعضای هیأت اجرایی منتخب هیأت موسس و دارای اختیارت کامل قانونی جهت انجام تشریفات ثبت به این شرح است: خانم‌ها معصومه ستوده، گیسو فغفوری، اعظم ویسمه و آقایان مهدی افروزمنش، سروش فرهادیان، محمدجواد روح ، علی ذهابی، کسری نوری، داوود محمدی، مسعود هوشمند رضوی و پژمان موسوی.

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here