سایت خبری

جشنواره های موضوعی فرصتی مغتنم است/ فیلم کوتاه عرصه قصه گویی نیست

احمد الستی نظریه پرداز سینما و استاد دانشگاه معتقد است برگزاری جشنواره های موضوعی یکی از فاکتورهای افزایش تولید فیلم کوتاه و فرصتی برای دیده شدن فیلمسازان جوان است و جشنواره فیلم «چهل چراغ» نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش پایگاه خبری زوم نیوز به نقل از ستاد خبری نخستین جشنواره مردمی فیلم و عکس «چهل چراغ»، چهارمین کارگاه از مجموعه کارگاه های آموزشی این جشنواره، با موضوع فیلم کوتاه عصر روز گذشته ۲۶ شهریورماه با مدیریت احمد الستی در پردیس سینما ملت برگزار شد.

احمد الستی با بیان این مطلب که هدف فیلم کوتاه قصه‌گویی و کاراکتر پردازی نیست گفت:بسیاری از هنرجویان جوان گمان می کنند در ساخت فیلم کوتاه باید روای باشند. در حالی که چنین نیست در ساخت فیلم کوتاه باید ایده پردازی صورت گیرد.

وی ادامه داد: آنچه مهم است توجه به این نکته است که حیطه فیلم کوتاه حیطه ای دینامیکی شده و در حال تحول است و مسلما این تحول ثابت نمی‌ماند. همانگونه که درس هایی که در سال های جوانی درباره فیلم کوتاه آموزش می دادند امروزه تدریس نمی شود.

الستی گفت: به یاد دارم که در گذشته سرفصل های ابتدایی را درس می‌دادند. اما نسل امروز در مقایسه با گذشته  تغییرات عمیقی در یادگیری فیلم کوتاه کرده است و البته ایت تغییرات پایان راه نیست بلکه حیطه فیلم کوتاه چهره های متفاوتی را در آینده پیدا خواهد کرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به عناصر تغییر در فیلم کوتاه بیان کرد: یکی از دلایل تغییر این است که تعداد تولیدات فیلم کوتاه در طول سال زیاد شده است. از سوی دیگر تکنولوژی در آن سال‌ها دست و پا گیر بود اما خوشبختانه این مشکل برطرف شده و فیلم‌سازها خودشان تولید را به دست گرفته‌اند.

احمد الستی نظریه پرداز سینما و استاد دانشگاه تاکید کرد: برگزاری جشنواره های موضوعی یکی از فاکتورهای افزایش تولید فیلم کوتاه و فرصتی برای دیده شدن فیلمسازان جوان است و جشنواره فیلم «چهل چراغ» نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی با اشاره به این مطلب که تهیه کنندگان برای تولید فیلم کوتاه وارد عرصه شدند، گفت:امروزه شاهد هستیم که شبکه‌های تولید به وجود آمده است و تهیه‌کنندگان برای تولید فیلم کوتاه وارد شده‌اند.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here