سایت خبری

«روز شعر و ادب فارسی» تغییر نکرده است

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با تاکید بر این‌که تغییری در «روز شعر و ادب فارسی» به وجود نیامده است، گفت: روز بزرگداشت استاد شهریار با عنوان «روز شعر و ادب فارسی» به قوت خود باقی است.

به گزارش پایگاه خبری زوم نیوز، محمد محمدپور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: خبر اخیری که درباره تغییر «روز شعر و ادب فارسی» (هم‌زمان با روز بزرگداشت استاد شهریار) در  برخی رسانه‌ها منتشر شده است، واقعیت ندارد. تنها عنوان«پاسداشت زبان فارسی» به «روز بزرگداشت فردوسی»اضافه شده و تغییری در روز شعر و ادب فارسی به وجود نیامده است.

او با اشاره به «روز شعر و ادب فارسی» در ۲۷ شهریورماه تاکید کرد: این روز همزمان با گرامی‌داشت استاد شهریار در تقویم رسمی کشور ثبت شده و هیچ تغییری در آن به وجود نخواهد آمد.

روز سه‌شنبه ۲۳ شهریورماه علی‌اصغر شعردوست، رئیس هیئت امنای خانه-موزه‌ استاد شهریار  و از عوامل به تصویب رسیدن روز درگذشت  شهریار به عنوان روز شعر و ادب فارسی،  از تغییر روز شعر و ادب فارسی از روز بزرگداشت استاد شهریار به روز بزرگداشت فردوسی خبر داده و از این موضوع انتقاد کرده بود.

این در حالی است که چندی پیش با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، عنوان «پاسداشت زبان فارسی» به روز  بزرگداشت فردوسی (در ۲۵ اردیبهشت‌ماه) اضافه شد اما حرفی از تغییر روز شعر و ادب فارسی در میان نبود؛ هرچند نام‌گذاری روز درگذشت استاد شهریار به نام روز شعر و ادب فارسی از ابتدا با انتقادهایی همراه بود.

در واقع به پیشنهاد معاونت بین‌الملل بنیاد سعدی، موسسه سرای فردوسی و نماینده شهرستان‌های مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی با افزودن عنوان «پاسداشت زبان فارسی» به روز ۲۵ اردیبهشت که بزرگداشت حکیم فردوسی است، موافقت کرد و مقرر شد از سال آینده، این روز با نام «پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم فردوسی» در تقویم جمهوری اسلامی ایران قید شود.

بر اساس اعلام بنیاد سعدی، پیش‌تر، روز ۲۵ اردیبهشت تنها به عنوان روز «بزرگداشت حکیم فردوسی» شناخته می‌شد که با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، «پاسداشت زبان فارسی» نیز به آن افزوده شد تا ضمن تجلیل از کار سترگ حکیم فردوسی به عنوان احیاگر زبان فارسی، اهمیت این زبان شیرین بیش از پیش مورد توجه و تاکید قرار گیرد.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here