سایت خبری

سوژه خود را تبدیل به یک سوال ساده کنید

پایگاه هنری زوم نیوز:“فریبرزبیات”، روزنامه نگار مجربی که بخشی از فعالیتهای حرفه‌ای خود را به عنوان دبیر‌اجتماعی روزنامه همشهری گذرانده است، برای شکار یک سوژه خوب پیشنهاداتی دارد؛ او می گوید:” به پدیده های اجتماعی نگاه انتقادی داشته باشید و نیز سوژه خود را تبدیل به یک سوال ساده و همه فهم کنید.”

نگاه انتقادی داشته باشید

دید آسیب‌شناسی و نگاه انتقادی به پدیده‌های اجتماعی به گزارشگر جهان بینی ویژه‌ای می‌دهد که قادر است معضلات و مشکلات عمومی و فراگیر را تشخیص داده و به دنیای مخاطب راه یابد.

از سوی دیگر، سوژه‌ای که قابلیت طرح به یک سوال ساده و همه فهم را نداشته باشد، احتمالاً سوژه مناسبی نیست. بنابراین بهتر است گزارشگران قبل از تجزیه و تحلیل و پراخت سوژه‌ها آنها را به صورت سوالات ساده درآورده و با چند نفر در میان گذارند. چنانچه پاسخگویان درکی مشابه با درک روزنامه‌نگار از موضوع داشته باشند، او موفق شده به سوژه مناسب دست یابد.

*** خُب؛ حالا برای اینکه بهتر موضوع را درک کنید مثالی می آوریم ،لطفا دقت کنید :

توجه کنید!

[ مثلا شما در پیاده رویی کم عرض، که جایی ویژه و فقط برای گذر عابران است؛ در حال عبورید در عین حال شاهد عبور موتور سیکلت سواران و مزاحمت کالاهای مغازه دارانی که بخشی از وسایل وکالاهای خود را در خیابان گذاشته اندو عرض پیاده رو را کمتر کرده اند،و نیز  احیانا دست فروشانی که بخشی دیگر از پیاده رو را اشغال کرده اند، هستید….

این برای شما و کسانی دیگر که از روبروی شما عابرند ودر حال گذر ایجاد مشکل کرده است؛ …با دیگران برخورد می کنید، سرعتتان کم می شود؛ در حالی که عجله دارید…

حالا بپرسید؛ “اصلاچرا محلی را برای عابر پیاده در شهرها ایجاد کرده اند وفلسفه آن چه بوده است؟” یا آیا “واقعا مغازه داران اجازه دارند وسایل خود را در خارج از مغازه خود قرار دهند؟”  یا “آیا قانونی برای مجازات متخلفان در پیاده رو هست؟” یا “اصلا قوانین حمایتی از عابر پیاده در این گونه موارد وجود دارد؟”ویا “آیا یک عابر پیاده میتواند برود شکایت کند؟” و ….

دیدید براحتی در برخورد با یک مشکل می شود نه یک سوال که چندین و چند سوال طرح کرد و برای آن مصاحبه با شاهدان و آگاهان را گرفت و تحقیق کرد. آن را سوژه قرار داد و برایش به اشکال مختلف کوتاه یا مفصل مطلب منتشر کرد  مثلا گزارش یا کوتاهتر به شکل کزارش خبری یا حتی مصاحبه منتشر کرد… مثل مصاحبه ی اختصاصی با یکی از مسوولین شهرداری یا مصاحبه با یکی از مسوولین اداره راهنمایی و رانندگی ویا اداره اماکن و…. بستگی به وقت شما و زاویه دیدتان در موضوع دارد. ]

سوژه ها همین جاست! در همین نزدیکی خوب ببینید!

منبع:گزارش نویسی در مطبوعات /احمد توکلی…/  آموزش پانا


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here