عمارت ظهیرالاسلام مرمت نشده از نظرها پنهان شد

خانه های قدیمی یک به یک در تهران محو می شوند

157

زوم نیوز : سازمان تامین اجتماعی که سالها عمارت ظهیرالاسلام در خیابان هدایت تهران را رها کرده بود تا تخریب شود حالا دور آن را پوشانده تا بیش از این‌مورد کنجکاوی عابران قرار نگیرد.

خانه ظهیرالاسلام سال ۱۳۹۳ به ثبت ملی رسید اما این ثبت نیز تغییری در اوضاع این خانه ایجاد نکرد زیرا نام این خانه در هنگام ثبت ملی به نام خانه سردار تنکابنی ذکر شده و بنا شماره ثبت دریافت نکرد. خانه ظهیرالاسلام خانه‌ای مسکونی مربوط به قاجار است و در در نزدیکی میدان بهارستان خیابان هدایت واقع شده‌است.

این عمارت از آن جهت که نمونه‌ای کم‌نظیر و کامل از بناهای مسکونی دوره قاجار بوده و با توجه به موقعیت قرار گیری در محله‌ای خاص قابل بحث و بررسی ست؛ و از آنجا که این بنا مبین تحول در بناهای کوشکی دورهٔ قاجار و تلفیق با معماری اروپایی است ارزشهایی را برای بنا بدنبال دارد.

شهریور ۹۲ بود که طی حکم قضایی تخلیه خانه ظهیرالاسلام که توسط واحد حقوقی سازمان تامین اجتماعی پیگیری و اخذ شده بود، وحید و اسماعیل که از آخرین ساکنان خانه و به عبارتی سرایدار آنجا بودند، از عمارت اخراج شدند.

چند سال قبل پس از تماس‌های مکرر مردمی مبنی بر پرخطر بودن دیوار حصار خانه ظهیرالاسلام، شهرداری نسبت به تخریب دیوارهای نمور و خمیده آن اقدام کرد که پس از این اقدام باعث شد، خانه در معرض دید عموم قرار گیرد و رخ مرگ را که در کمینش بود به مردم نشان داد.

در همان سال درهای چوبی و پنجره‌های شرقی بنا به دست افراد ناشناس به آتش کشیده شد.

سازمان تامین اجتماعی که سالها عمارت ظهیرالاسلام در خیابان هدایت تهران را رها کرده بود تا تخریب شود حالا دور آن را پوشانده تا بیش از این‌مورد کنجکاوی عابران قرار نگیرد.

در آن زمان محمد علی نجفی، مدیر وقت سازمان میراث فرهنگی کشور  درخصوص خطر تخریب خانه امام جمعه یا سردارد ظهیرالاسلام، به خبرنگاران گفته بود که در این ارتباط با علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وقت با توجه به اینکه مالکیت این خانه تاریخی بر عهده سازمان تامین اجتماعی از زیرمجموعه‌های وزارت کار و رفاه اجتماعی است- صحبت می‌کند.

هرچند  خانه تاریخی خیابان هدایت به خانه ظهیر الاسلام یا امام جمعه معروف است اما روایت دیگری نیز وجود دارد که این خانه را مربوط به سپهدار محمد ولی تنکابنی فاتح تهران بعد از مشروطیت می­دانند.

این خانه از  سال ها پیش تحت تملک سازمان تامین اجتماعی قرار دارد در طی این سالها  شهرداری منطقه تلاش زیادی برای تملک و بازسازی این بنای تاریخی واقع در خیابان هدایت سابق کرد، اما این تلاش ها ازسوی این سازمان مورد توجه قرار نگرفت تا اینکه انتشارات قدیمی علمی و فرهنگی وابسته به سازمان تامین اجتماعی به عنوان نماینده این سازمان مرمت و بازسازی خانه تاریخی ظهیر الاسلام را برعهده گرفت .

در حال حاضر مالکیت بنا بطور خصوصی در دست سازمان تامین اجتماعی است .سازمانی که عملیات ساختمانی و مرمت این خانه تاریخی را بودجه هفت میلیارد تومانی بر عهده دارد.

قرار بود بر اساس گفته های مسئولین این سازمان این خانه سال گذشته بازسازی شده و به بهره‌برداری برسد اما نه تنها این اتفاق صورت نگرفت که به تازگی با کاور کردن دور این خانه قدیمی ، سعی شده تا برای مدتی این خانه از نظرها بیش از پیش پنهان بماند.

امیدواریم مرمت این بنا هر چه سریعتر انجام پذیرد تا در آینده تنها خاطره هایش در قالب  عکس و فیلم برای ایرانیان و فرهنگ دوستان باقی نماند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.