سایت خبری

قربانیان ” سندرم پرستش سلبریتی “

پایگاه خبری زوم نیوزمریم بهریان : به دنبال حاشیه ساز شدن شایعه خبر جدایی زوج  بازیگر ، بهنوش طباطبایی در اینستاگرام خود با نوشتن این پیام که “همیشه دوست دارم شادی هایم را با شما قسمت کنم  ، غیر از این روا نیست و از انصاف به دور است  ” در تلاش است تا  به فروکش شدن آتش دغدغه های مخاطبانش  برای سرک کشیدن به تصمیم گیری های خصوصی هنرمندان محبوبشان که هر روز در حل شعله ور شدنش است ، کمک کند .

ژان بودیلار ، جامعه شناس فرانسوی معتقد است سینما، تلویزیون و هنرپیشگان قادر هستند تا جایی پیش بروند که شبه واقعیت ها را برای علاقه مندان و طرفداران خود به صورت دنیایی حقیقی خلق کنند .

بنابراین طبق نظر این جامعه شناس زیاد هم عجیب نیست که خصوصی ترین تصمیم گیری های  زندگی هنرمندان به بزرگترین و پر اهمیت ترین دلمشغولی های مخاطبان و عامه مردم تبدیل شود ، چراکه مردم در پشت جعبه جادو و فضای بسته ای که هنرمندان برای آن ها ترسیم می کنند ، در دنیای  دیگری به غیر از آنچه در واقعیت وجود دارد ، زندگی می کنند و در این فرا واقعیت چنان مسخ  افیون ایده آل ها و افزون واقعیت ها می شوند ، که  زندگی سوپر استارها و سلیبریتی ها حتی از مشکلات و زندگی خصوصی اطرافیان شان هم  پر اهمیت تر جلوه پیدا می کند ، کم نیستند شمار جوانان و نوجوانانی که با ارزنده سازی افراطی از ویژگی های شخصیتی هنرپیشه گان ، به دام بی تفاوتی نسبت به دنیای واقعی و اطرافیان خود می افتند و سوگیری ها و پذیرش های کورکورانه آن ها از بت های نمایشی دنیای سینما و تلویزیون ، به ابزاری برای ایجاد ناآگاهی ، غفلت و دور شدن از دنیای حقیقی  و شادی واقعی تبدیل می شود  .

نیوشا ضیغمی بازیگر محبوب سینما و تلویزیون که تا کنون موفق  به ترسیم یک الگوی خانوادگی بدون دغدغه و حاشیه برای طرفداران خود شده است در خصوص حاشیه دار شدن خبر جدایی  بهنوش طباطبایی و مهدی پاکدل به خبرنگار پایگاه فرهنگی هنری اجتماعی زوم نیوز گفت ، ما در برنامه نوروزی آقای احسان علیخانی شرکت کردیم و ازدواجمان را  به صورت رسانه ای مطرح کردیم چون معتقدم وقتی هنرمندان  تصمیمی می گیرند دلیلی برای کتمان آن نیست از طرفی من این بعد قضیه را هم در نظر گرفتم ، در جامعه ای که آمار ازدواج در آن کاهش پیدا کرده و افراد آن درگیر بحران طلاق هستند ، ازدواج بازیگران  می تواند هیجان مثبت  زندگی مشترک را در جامعه را بالا ببرد و انگیزه ای برای ازدواج افراد باشد .

اما این سوال مطرح است بازیگرانی که امروز خودشان با فعالیت در فضای مجازی بیش از پیش به طرفداران خود این اجازه را می دهند تا زندگی شخصیشان را دنبال کنند آیا می توانند بگویند که دخالت در زندگی شخصی شان درست نیست ؟ نه تنها افراد مشهور بلکه تمامی ما با ورود به دنیای مجازی این اجازه را به دیگران می دهیم تا وارد حریم خصوصی ما شوند و شاید در دنیای امروز حریم خصوصی دیگر معنای چندانی نداشته باشد . اما نکته اینجاست که خط قرمزهای این ورد تا کجاست؟

ضیغمی در پاسخ به این سوال می گوید : در جامعه امروز ما مفهوم حریم خصوصی برای افراد با گذشته فرق کرده است و پیشرفت تکنولوژی  این تغییر و حرکت به سوی تمدن را پدید آورده است ، چراکه ما به عنوان افراد مشهور در فضای مجازی فعالیت داریم و از فعالیت ها و برنامه های مان  عکس و پست  منتشر می کنیم و هر جایی که می رویم ،  مردم لطف دارن و از ما عکس می گیرند و منتشر می کنند و من قبول کرده ام که اگر اینستاگرام برای خودم می سازم و و فالور دارم باید به آنها احترام بگزارم و قبول کنم که آنها درباره زندگی من کنجکاو هستند .چون سالهاست که فعالیت های مربوط به من را علاقه مندانم  دنبال می کنند و دوست دارند از زندگی شخصی ما تا جایی که من مجاز می دانم اطلاع داشته باشند و اساسا بازیگر برای مردم فعالیت می کنند و اگر مردم من را نخواهند فعالیت من بیهوده است .

photo_2016-11-17_00-08-43

ضیغمی از جمله بازیگرانی است که گرفتار طعمه کیش شخصیت نشده و با به اوج رسیدن به شهرت بازهم خود را  از مردم عادی و زندگی حقیقی جدا نمی داند . در واقع مدح و ثنا و تملق و ابراز لطفی که از طرفدارانش دریافت می کند باعث نشده تا فراموش کند که او نیز یک انسان معمولی است و با رسیدن به اوج شهرت به یک ابر انسان مبدل نشده است .

وی ادامه می دهد ،  علاوه بر در نظر گرفتن این مسئله که هنرمند با جلب رضایت مخاطب است که می تواند مشهور شود  باید توجه داشت که رابطه  دوستانه با طرفداران چهارچوب هایی دارد و افراد مشهور با قبول اینکه زندگیشان برای هوادارانشان جالب است باید به نحوی زندگی خصوصی خود را مدیریت کنند تا نیازی به پنهان کردن مسئله ای نباشد.

به عقیده وی در خیلی مواقع افراد مشهور اشتباه می کنند که نمی توان آن اشتباه را پنهان کرد و باید در این شرایط این اشتباه را پذیرفت و برای مردم راجع به آن  توضیح داد چون این افراد دیگر زندگی معمولی ندارند و در مقابل مردمی که کارهایشان را دنبال می کنند وظایفی دارند . اما در بعضی مواقع برای افراد در زندگی خصوصی شان اتفاقی رخ می دهد که شاید برای بیان آن می خواهد به شیوه خودشان عمل کنند و برای بازگویی مسئله به زمان نیاز دارند.

به گزارش زوم نیوز ، این موضوع زمانی مطرح است که بعضی افراد مشهور که خودشان به شدت به انعکاس زندگی شان علاقه نشان می دهند وقتی صحبت از طلاقشان به میان می آید  مردم را متهم به دخالت در زندگی خصوصیشان می کنند چنانچه آقای رامبد جوان راجع به جدایی از همسر سابقش گفت که این کار سرک کشی وقیحانه است . نیوشا ضیغمی که اکنون هفت سال است با همسرش زندگی می کند در این باره می گوید: هر بازیگر و چهره سرشناسی قاعدتا رفتارهای اجتماعی اش مورد توجه قرار می گیرد اما برای همه یک نسخه نمی توان پیچید  ،چرا که نمی توان قضاوت کرد که افراد در چه شرایط روحی هستند و یا از نظر خانوادگی  برای بیان برخی مسایل در شرایط کنونی آمادگی دارند. از طرفی خانواده افراد چهره که مثل آنها این زندگی را قبول نکرده اند و شاید یک زوج بازیگر برای مطرح کردن یک خبر ناخوشایند در خانواده و بستگان خود آمادگی نداشته باشند و برای بیان مسئله به فرصت بیشتری احتیاج داشته باشند . از طرفی نحوه برخورد رسانه در این شرایط بسیار مهم است

از نظر وی نحوه  مصاحبه خبرنگار روز پلاس در مصاحبه با خانم طباطبایی یک دزدی خبری محسوب می شود و طرز سوال خبرنگار باعث شده است که وی جهبه بگیرد و این گونه جواب بدهد

به گفته وی برخی از خبرنگاران کار خبرنگاران حرفه ای را زیر سوال می برند و سخت می کنند و اعتماد بازیگران را از بین می برند این در حالی است که بازیگران با مطبوعات زنده هستند و تمام کسانی که قلمشان حرمت دارد قابل احترام هستند . اما برخی خبرنگارانی مثل آقایی که من نمی دانم رسانه اش چیست و به خانم طباطبایی زنگ زده است و او را در موقعیتی قرار داده تا صحبت کند ساحت خبرنگاری را زیر سوال می برد . اینکه بدون اجازه از صحبت های تلفنی و ویس صحبت های یک بازیگر فیلم تهیه شود و برای معروفیت در فضای مجازی پخش می شود کار بسیار نادرستی است و این کار دزدی خبر است و خبرنگاری شریف نیست..

نیوشا ضیغمی ادامه می دهد ما در جامعه ای زندگی می کنیم که در حال گذار از سنت رو به مدرنیته است تا همین چند سال گذشته بازیگران کمتر به سراغ زندگی مشترک می رفتند و شاید از نسل ما اولین زوج لیلا حاتمی و  علی مصفا بودند که تصمیم گرفتند در کنار کارشان زندگی زناشویی هم داشته باشند اما دیگران برای شان ازدواج یک بازیگر تابو بود و همینطور طلاقشان در صورتی که در کشورهای اروپایی بازیگرها بار طلاق می گیرند و حتی از خبر طلاقشان برای مشهور شدن و بیشتر دیده شدن استفاده می کنند اما در کشور ما هنوز این مسایل درست جا نیافتاده است و برای یک زوج بازیگر در یک جامعه سنتی شاید بیان مسئله طلاق کمی سخت باشد .

با همه این بحث ها و حاشیه ها در جهانی  که سرمایه داری مدرن سعی دارد  با ترفندها و شیوه های منفعلانه و غیر مستقیم ، توده های تشنه را به خود جذب کرده باید مراقب رفتارهای اجتماعی بود و گرفتار بازرایاب های اجتمعی نشد . یک ستاره راک سال ها پیش در مصاحبه با گاردین گفت ، “زمانی که من اول شدم  دیگر همه چیز خوب نرفت و من به یک کالا تبدیل شدم ”  ، در واقع برای گرفتار نشدن در چرخه سلیبریتی زدگی و آرمان سازی سوپر استارها که تنها به پروار شدن سرمایه دارها کمک می کند باید هر دو قشر هنرمند و مخاطب  از اصل کنترل خود بزرگ بینی ها و  مدیریت  آرمان سازی های افراطی پیروی کنند . مدیریت اغنای نیاز سرک کشیدن در زندگی خصوصی هنرمندان از سوی مخاطب ها و سر و سامان دادن به شیوه خود افشایی از طرف سوپر استارها می تواند ، آسیب و تخریب روانی را در هر دو قشر کم کرده و روان جامعه را از دلبستگی افراطی که میان این دو گروه شکل گرفته و منجر به از خودبیگانگی ، توقعات غیر بینانه و خود شیفتگی در سوپر استارها و خود کم بینی ، کاهش عزت نفس و تحقیر نفس در مخاطبان سینما و دنیای هنر می شود ، نجات خواهد داد . درواقع تمرین خود مهار گری که باید در هر دو قشر انجام بگیرد ، باعث می شود تا افراد عادی در دام ” سندرم پرستش سلبریتی ها نیفتاده ” و سوپر استارها نیز از دایره توانمندی ها و محدوده قدرت خود غافل نشوند . مطالعات زیادی نشان می دهد ، افراد گوشه گیر با عزت نفس پایین  بیشتر از دیگر طبقات اجتماعی دچار سندرم پرستش سلبریتی ها شده و با تفکرات و رفتارهای وسواس گونه تمام تلاش خود را برای افاشگری و پرده برداری از زندگی و رفتارهای هنرمندان انجام می دهند .گشترش و افراطی سازی چنین  رفتارهایی در جانعه باعث می شود تا افراد به جای تحقق بخشیدن به اهداف  ، تمام توان خود را برای انتقال آرزوهای ناکام خود به سوی هنرمندان و سوپر استارها معطوف کرده و از زندگی حقیقی شان باز بمانند .  گسترش چنین روندی سوپر استارها را نیز از رسیدن به هدف اصلی هنر که افشاگری حقیقت در کنار  زیباتر جلوه دادن ناکامی ها است باز داشته و  آن ها را گرفتار آوار کاخ های پوشالی می کند که مردم برای شان می سازند  .  سوپر استارها با مدیریت زندگی خصوصی و ارتباطات خود با مردم این مسئله را اثبات خواهند کرد که آن ها برتر از مخاطبان خود نیستند و زندگی فرا حقیقی ندارند بلکه همراه با مردم گام خواهند برداشت تا مخاطبان بتوانند خود واقعی و هنر حقیقی شان را درک کنند .

 

 نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here