سایت خبری

مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی مطبوعات کشور

پایگاه هنری زوم نیوز:مطبوعات کشور به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است که بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت و گوها و … به انعکاس شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه اختصاص می یابد؛ موضوعی که توجه ویژه به آن اهمیتی فزاینده دارد. 

** کاهش آسیب های اجتماعی با افزایش فرهنگ استفاده از رسانه

به گزارش پایگاه هنری زوم نیوز به نقل از ایرنا امروز فضای مجازی بخش بزرگی از زمان مردم جامعه را به خود اختصاص می دهد، بنابراین فرهنگسازی برای استفاده مناسب از این محیط می تواند گام موثری در کاهش آسیب های اجتماعی باشد. اهمیت این موضوع سبب شد تا روزنامه های امروز در گزارش ها و یادداشت هایی به این موضوع بپردازند.

روزنامه «نوآوران» با درج یادداشتی با عنوان «نقش شبکه‌های مجازی و سبک زندگی مصرفی بر بحران ازدواج» نوشت: ازدواج سنت پیامبر اسلام‌(ص) و بی‌شک سبک رایج در زندگی ایرانی به‌شمار می‌رود. شاید بتوان گفت امروزه شاهد اخلال در این سبک از زندگی ایرانی هستیم. تعلیق و تعویق در سن ازدواج، عدم پایداری زندگی‌ زناشویی، اکتفا به زندگی تک‌فرزندی و اساساً کم‌رنگ شدن میل به زندگی خانوادگی در میان برخی از جوانان امروزی را باید از عوامل آسیب‌شناختی اجتماعی در سبک زندگی ایرانی – اسلامی دانست.

در ادامه این یادداشت می خوانیم: ارزش‌های مصرفی، حجمه‌های اطلاعاتی در شبکه‌ها و وابستگی کسالت‌آور بی‌هدف بودن‌، شبکه‌ای از مناسبات اجتماعی را به وجود می‌آورد. عارضه‌ای اجتماعی که مردم نمی‌دانند واقعاً چه می‌خواهند. یک جور ابتذال روزمره در مقابل گویه‌های ارزشی قدعَلَم می‌کند‌ و به اخلاقِ بی‌اخلاقی شکل می‌دهد که از هر گونه پذیرش مسؤولیت‌پذیری سرباز می‌زند تا دیگری را دچار صدمه‌ روحی و عاطفیِ حاصل از بی‌اخلاقی خود نکند. آیا امر ازدواج که متکی به اصول اخلاقی، مسؤولیت‌پذیری و فهمی عمیق از خود و دیگری و درک متقابل است، در سایه‌ طاعون‌زده‌ زندگی مصرف‌زده با بحران مواجه نمی‌شود؟

روزنامه «آرمان» در یادداشتی با عنوان «واقعی‌شدن را تجربه کنیم»، می نویسد: آیا تا به حال از خود پرسیده ایم که دیده شدن و مشهور شدن در دنیای مجازی چه نیازی در وجود ما را رفع می‌کند؟ در چند سال اخیر با استفاده بیش از حد از دنیای مجازی و غرق شدن در روابطی که اساس آن، حجم و سرعت اینترنت است، جوامع درگیر اتفاقاتی می‌شوند که بر این پایه بنا شده است.

در ادامه این یادداشت که به قلم مینا حسن‌زاده منتشر شد، آمده است: انسان موجودی است اجتماعی و بر اساس توانمندی‌ها و استعدادهایش نیاز به رشد و پیشرفت و توجه و تایید را که جزو اساسی ترین نیاز‌های بشری است، از طریق شغل و حرفه خود و یا کمک به دیگران در جمع برطرف می‌کند. اما زمانی که افراد قادر نباشند نیاز به دیده‌شدن و تاییدشدن را از طریقی مثبت در اجتماعی واقعی کسب کنند، دستاوردی به نام دنیای مجازی این نیاز رو به رشد را با تایید نامفهومی به اسم لایک، و فالوئر برای انسان سرخورده، تایید نشده و غمگین امروزی با لبخندی مصنوعی برطرف می‌کند.اما آیا واقعا این نیاز برطرف شده؟ و یا حالا که به این شکل برطرف می‌شود باعث رشد فردی و احساس بالندگی من شده؟ بدون تردید پاسخ این سوال «نه» است.

روزنامه شهروند در گزارشی با عنوان «مرغ جذامی شایعه تازه تلگرام!»، نوشت: «مرغ‌های جذامی روانه بازار شدند». این تازه‌ترین شایعه‌ای است که دست به دست در کانال‌های تلگرامی می‌چرخد. عکس‌های هولناک از پا و سینه زخمی مرغ که در توضیح آن نوشته شده است. شیوع عارضه جذام مرغ باعث شده است مرغداران پرنده‌های خود را زودتر از موعد به کشتارگاه بفرستند و در بازار توزیع کنند.

در ادامه این گزارش می خوانیم: باز هم تلگرام کار دست تولیدکنندگان مرغ داد. شایعه مرغ جذامی چند روزی است که بحث داغ شبکه‌های اجتماعی شده است. حالا دیگر به نظر می‌رسد کم‌کم باید به این سناریو عادت کنیم؛ هرچند وقت یک‌بار سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی شایعه هولناکی در بازار موادغذایی منتشر می‌کنند. شایعاتی که در واقع حاکی از یک جنگ اقتصادی بین صاحبان منفعت در بازار ایران است و هرگز واقعیت نداشته‌اند.

روزنامه «حمایت» در گزارشی با عنوان «وقوع تخلفات انتخاباتی با بومی نشدن شبکه‌های اجتماعی»، می نویسد: دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: در دوره گذشته انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان بیشترین تخلف انتخاباتی را داشتیم ولی به لحاظ اینکه این تخلفات در بستر شبکه‌های اجتماعی بیگانه انجام شده بود، امکان برخورد جدی وجود نداشت. اگر در انتخابات آینده هم همینگونه باشد و مسئولان تلاش نکنند که ارتباطات داخلی کشور در بستر شبکه‌های بومی انجام شود باید در انتظار بالاترین تخلفات انتخاباتی در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها باشیم.

در ادامه این گزارش می خوانیم: عبدالصمد خرم‌آبادی در خصوص مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی مبنی بر ثبت اجباری و احراز هویت کانال‌های تلگرامی بیش از ۵ هزار عضو، اظهار کرد: هم دولت آیین‌نامه‌ای برای ساماندهی فعالیت پایگاه‌های اطلاع‌رسانی تعریف کرده است و هم قانون مطبوعات مواردی را لحاظ کرده است. وی افزود: مشکل فضای مجازی کشور این است که تعدادی از کانال‌ها و پایگاه‌های اینترنتی صراحتاً قوانین جمهوری اسلامی را زیر پا می‌گذارند و با آنها برخورد نمی‌شود.

** ضرورت توجه به همزیستی سالم با حیوانات

لزوم فرهنگسازی برای رعایت حقوق حیوانات و توجه به حفظ زیستگاه این مخلوقات به منظور پیشگیری از نابودی آنها موضوعی بود که روزنامه های امروز در گزارش ها و یادداشت هایی به آن پرداختند.

روزنامه «فرهیختگان» در گزارشی با عنوان «نگاه‌ها به قلم رئیس‌جمهوری»، نوشت: برخلاف برنامه‌های حفاظت از یوز ایرانی، طرح بهره‌برداری از معدن سنگ آهنD19 در مرز بافق و اردکان که به تازگی موضوع اختلاف وزارت صنعت و معدن و سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور شده است می‌تواند زیستگاه این گونه در حال انقراض را به مخاطره اندازد. اگرچه معصومه ابتکار مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده است، فعالان محیط‌زیست نگران سرنوشت یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های یوز ایرانی هستند؛ چراکه نتیجه نهایی برای اجرایی شدن این طرح به تصمیم رئیس‌جمهور بستگی دارد.

در ادامه این گزارش که به قلم ریحانه جاویدی منتشر شد، می خوانیم: سال‌هاست حفاظت از یوز ایرانی به دغدغه‌ای ملی تبدیل شده و اقدامات بسیاری برای جلوگیری از انقراض این گونه جانوری در حال انجام است، تا جایی که امروز یوز ایرانی نه‌تنها برای ایرانیان شناخته شده، بلکه در سطح بین‌المللی هم نگاه‌ها را به خود جلب کرده است. اما به موازات تمامی این اقدامات حفاظتی، اموری هم در دستور کار قرار دارد که می‌تواند زیستگاه این جانور را تخریب کرده و ادامه حیاتش را به مخاطره اندازد. راه‌اندازی معدن آنومالی شمالی یا D19 در مرز بین شهرستان‌های بافق و اردکان یکی از همین طرح‌هاست. این طرح درحالی در دستور کار دولت قرار دارد که این منطقه از سال ۱۳۹۰ از زیستگاه‌های اصلی یوز ایرانی بوده و تاکنون ۶ یوز از این کریدور برای تردد استفاده کرده‌اند.

روزنامه «آرمان» در یادداشتی با عنوان «تجربه بودن با حیوانات بی‌پناه»، می نویسد: حیوانات همچون ما انسان‌ها مسافران این کره خاکی و دارای احساساتی چون غم، ترس و درد هستند که در تمام مخلوقات خداوند وجود دارد و ما انسان‌ها به عنوان اشرف مخلوقات نسبت به تمام موجودات عهده دار وظایفی هستیم. مسائل و مشکلاتی که امروزه در جهان با آن روبه‌رو هستیم محدود به انسان‌ها نمی‌شود، بلکه محیط‌زیست و حیوانات را هم در بر می‌گیرد و رسیدگی به این موارد نیز باید در کنار تمام معضلات و دغدغه‌های زندگی شخصی و اجتماعی افراد قرار داده شود.

در ادامه این یادداشت که به قلم حمیدرضا محرابیان نگاشته شد، آمده است: متاسفانه در کشور ما آن گونه که شایسته است حقوق حیوانات رعایت نمی‌شود و دائم شاهد بی مهری انسان‌ها نسبت به این مظلومان هستیم. همه ما بارها با این صحنه در سطح شهر روبه‌رو شدیم که حیوانی مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد یا سگی توسط شخص یا اشخاصی با بی مهری مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد، صحنه‌هایی که در قرن ۲۱ نشان دهنده عدم رشد فرهنگی افراد اندکی در یک جامعه در زمینه برخورد با حیوانات را در ذهن تداعی می‌کند اما به لطف الهی در سال‌های اخیر شاهد این مساله هستیم که اکثر مردم کشورمان پی به این مساله برده اند که حیوانات نیز مانند ما انسان‌ها از حس زندگی برخوردارند و شاهد این هستیم که خیلی از افراد جامعه در حد توانشان در تلاشند تا بتوانند مرهمی بر درد این حیوانات باشند و دلیل اصلی این تغییرات فرهنگسازی‌های به عمل آمده طی سال‌های اخیر توسط حامیان حیوانات است که توانسته اند صدای این مظلومان شوند و دردهای نهفته در وجود این بی زبانان را به گوش انسان‌ها برسانند.

این روزنامه همچنین در گزارشی با عنوان «خالی کردن دق دلی سر حیوانات»، نوشت: قساوت و بی‌رحمی با حیوانات سناریویی است که سکانس آخر ندارد. یک روز، ماده خرسی را در سمیرم در برابر توله‌هایش سلاخی می‌‌کنند و بعد شکم توله‌هایش را پاره پاره می‌‌کنند. روزی هم ویدئویی از دار زدن حیوان دیگر منتشر می‌شود. کشیدن حیوان روی آسفالت، آتش زدن الاغ و شکستن دست و پا و کور کردن پلنگ بخشی دیگر از این نمایش‌های تمام نشدنی است. از سوی دیگر باید گفت که اختلال روانی در جامعه ایران با شیب صعودی همراه است. در این شرایط حیوان‌آزاری بیشتر و فجیع‌تر از انسان آزاری خودنمایی می‌کند. در واقع بین حیوان‌آزاری و دیگر شکل‌های خشونت ارتباط نزدیک وجود دارد. چون اغلب حیوان آزارها پنج برابر آدم‌های عادی اقدام به جنایت‌های خشونت آمیز علیه انسان‌ها می‌کنند.

در ادامه این گزارش که به قلم زهرا سلیمانی منتشر شد، می خوانیم: باید از سنین کودکی افراد نوعدوستی و احترام به حیوانات را یاد بگیرند. در مدارس باید به دانش‌آموزان آموزش‌های لازم در زمینه احترام به حیوانات ارائه شود، همچنین صدا و سیما باید در برنامه‌های مربوط به کودک، این معضل را مورد توجه قرار دهد تا حقوق حیوانات از سوی کودکان به رسمیت شناخته شده و حیوان‌آزاری در کشور پایان یابد. هر چند برخوردهای قانونی با عاملان حیوان‌آزاری لازم است، اما برخورد قضائی تنها راهکار باز دارنده مقابله با معضل حیوان‌آزاری نیست. این معضل باید با فرهنگسازی مناسب به صورت ریشه‌ای برطرف شود.

روزنامه «ابتکار» با درج گزارشی با عنوان «مخالفت محیط زیست با ساخت معدن در زیستگاه یوز»، نوشت: فرهاد دبیری معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، نسبت به احتمال درخواست احداث معدن موسوم به D19 در یکی از حساس‌ترین زیستگاه‌های یوزپلنگ ایرانی گفت: حداقل تکلیف معاونت ما و به دنبال آن سازمان محیط زیست با این معدن روشن است. به دلیل آنکه این معدن واقع در منطقه حفاظت شده ماست و قانوناً نیز ما تا اینجای کار با موضع مخالفت جلو رفته‌ایم.

در ادامه این گزارش می خوانیم: دبیری در تشریح روال قانونی صدور پروانه معادن در مناطق حفاظت شده گفت: ماده ۳ قانون حفاظت بهسازی محیط زیست می‌گوید وقتی سازمان محیط زیست می‌خواهد یک محدوده‌ای را حفاظت شده اعلام کند قبل از اینکه به شورای عالی محیط زیست ببرد تا تصویب شود باید موافقت دو وزیر را داشته باشد وگرنه اصلاً نمی‌تواند درخواستش را در دستورکار شورای عالی برای تصویب قرار بدهد. یکی موافقت وزیر جهاد کشاورزی است از این جهت که در آنجا طرح‌های جنگل‌داری و مرتع‌داری در حال اجرا نباشد چون اگر باشد ممنوعیت نه ولی محدودیت‌هایی ممکن است ایجاد کند به ویژه اگر منطقه مورد نظر پارک ملی باشد. یکی هم موافقت وزیر صنعت، معدن و تجارت که قبلاً وزیر صنایع و معادن نام داشت از این جهت که آنجا طرح‌های بهره‌برداری از معادن در حال اجرا نباشد یعنی پروانه اکتشاف و بهره‌برداری به عنوان حقوق مکتسبه صادر نشده باشد.

**جشنواره فیلم فجر و حضور کارگردانان نوظهور

نزدیک شدن به زمان برگزاری جشنواره فیلم فجر، حضور کارگردانان جدید و گمانه زنی ها درباره حواشی این جشنواره از جمله موضوع هایی بود که روزنامه های امروز با انتشار گزارش هایی به آن اقدام کردند.

روزنامه «جام جم» در گزارشی با عنوان «فیلم ‌اولی‌ها در راه جشنواره»، می نویسد: جشنواره فیلم فجر سال گذشته شاهد ظهور چند کارگردان جوان بود که با فیلم‌هاشان تمام نگاه‌‌ها را معطوف به خود کردند. سعید روستایی با «ابد و یک روز»، «ایستاده در غبار» به کارگردانی محمدحسین مهدویان، احسان بیگلری با «برادرم خسرو» و سهیل بیرقی با «من» از فیلم‌اولی‌های موفق جشنواره بودند.

در ادامه این گزارش که به قلم ساناز قنبری به چاپ رسید، می خوانیم: امسال هم کارگردان‌های زیادی با فیلم اولشان مشتاق حضور در جشنواره هستند و از قرار معلوم فیلم‌های قابل قبولی هم ساخته‌اند؛ «زرد» به کارگردانی مصطفی تقی‌زاده، «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیره قیدی، «انزوا» به کارگردانی مرتضی‌علی عباس‌میرزایی، «تابستان داغ» به کارگردانی ابراهیم ایرج‌زاد، «آپاندیس» به کارگردانی مهدی نمازی، «خرگیوش» به کارگردانی مانی باغبانی و… از کارهایی هستند که در جشنواره سی و پنجم حضور دارند. از آن طرف سینماگران باتجربه‌ای هم هستند که کارگردانی اولین فیلم سینمایی‌‌شان را تجربه کرده‌اند، سینماگرانی مثل مهران مدیری با «ساعت ۵ عصر»، پیمان قاسم‌خانی با «خوب، بد، جلف» و فلورا سام با «نیمکت» که اولین تجربه سینمایی‌‌اش را پشت‌سر گذاشته است.

روزنامه «اعتماد» در گزارشی با عنوان «نفوذ در دل هیات انتخاب جشنواره فجر»، می نویسد: هنوز یک ماه تا شروع سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر زمان باقی است اما از آنجایی که هیات انتخاب کار بازبینی فیلم‌ها را از مدت‌ها پیش آغاز کرده، حواشی و حرف و حدیث رسانه‌ها درباره حضور فیلم‌های متقاضی در جشنواره سی‌و‌پنجم، روز به روز بیشتر می‌شود.

در ادامه این گزارش که به قلم الهام نداف منتشر شد، می خوانیم: در این میان به نظر می‌رسد روزنه‌ای برای درز اخبار جشنواره به بیرون ایجاد شده است؛ روزنه‌ای که ظاهرا در دل هیات انتخاب است و بعد از نمایش هر فیلم، نظرات اعضای هیات انتخاب را منعکس می‌کند. به همین خاطر تا اینجای کار برخی رسانه‌ها بر اساس حدس و گمان فیلم‌های حاضر در جشنواره سی و پنجم را لیست کرده‌اند. در این میان همچنان نیمی از آثار متقاضی برای اعضای هیات انتخاب به نمایش درنیامده‌اند. اما سوال اساسی اینجاست که نظر هیات انتخاب درباره فیلم‌های جشنواره سی‌و‌پنجم از چه کانالی به بیرون می‌رسد؟ شایعات رد یا حضور فیلم در جشنواره سی و پنجم، این روزها گریبان «کاناپه» کیانوش عیاری را نیز گرفته است. براساس این شایعات تازه‌ترین ساخته عیاری به دلیل تعدد مشکلات ممیزی، از حضور در جشنواره سی و پنجم بازمانده است.

روزنامه «ابتکار» در گزارشی با عنوان «صدای پای نسل تازه»، نوشت: یک ماه تا زمان جشنواره سی و پنجم فیلم فجر باقی مانده است. تعداد بالای فیلم اولی ها در آخرین جشنواره معاونت سینمایی دولت یازدهم بی سابقه است. به همین خاطر محمد حیدری دبیر جشنواره سی و پنجم اعلام کرد که فیلم های اول در کنار فیلم های بخش اصلی مسابقه سینمای ایران داوری می شوند. به نظر می رسد صدای پای نسل تازه بیشتر از همیشه به گوش می رسد.

در ادامه این گزارش که به قلم بهنام شریفی به چاپ رسید، آمده است: اولین ساخته فلورا سام مضمونی اجتماعی دارد و داستان زندگی نویسنده ای را روایت می کند که حین نوشتن آخرین رمان خود پرده از حقایق زندگی اش برداشته می شود. حقایقی که وی هیچگاه تصورش را نیز نمی توانست بکند. فورا سام که در کارنامه هنری خود بازی و نویسندگی و کارگردانی در سریالهای تلویزیونی را دارد، برای اولین بار در کسوت یک کارگردان سینما قرار گرفته است. «مادری» اولین فیلم بلند رقیه توکلی محسوب می شود. «زرد» اولین فیلم مصطفی تقی زاده است که نگارش فیلم نامه اش را هم خود بر عهده داشته، این فیلم از مضمونی اجتماعی برخوردار است و داستان آن در فضایی شهری روایت می شود

 


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here