سایت خبری

موزه سینما میزبان داوران جشنواره جهانی فیلم فجر

پایگاه خبری زوم نیوز : موزه سینمای ایران میزبان برخی از داوران سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر، در بخش‌های مختلف شد. موزه سینما میزبان داوران جشنواره جهانی فیلم فجر شد.

به گزارش پایگاه خبری زوم نیوز به نقل از  روابط عمومی موزه سینمای ایران، داوران سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر، در بخش‌های مختلف این رویداد سینمایی صبح امروز ۶ اردیبهشت ماه از موزه سینما دیدن کردند.

دارژان امیر بایو از کشور قرقیزستان، زکی دمیرکوبوز از کشور ترکیه، نجیب عاید از کشور تونس، حمیده عمرووا از کشور آذربایجان و اوبرتو پازولینی از کشور ایتالیا از جمله داوران بخش آسیا سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر بودند و از ۱۰ تالار موجود در این مکان تاریخی دیدن کردند.

یکی از نکات قابل توجه در این بازدید، تاکید داوران بر فضاسازی موجود در تالارهای موزه سینمای ایران بود و معتقد بودند در این بازدید با تاریخ سینمای ایران از ابتدا تا کنون آشنا شدند و توانستند سینمای ایران را به گواه اسناد موجود در موزه سینما مرور کنند.

سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر، ۸-۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ (۲۱ تا ۲۸ آوریل ۲۰۱۷) به دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار شد.

برگزاری اولین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر به سال  ۱۳۶۱ باز می گردد. جشنواره فجر، به عنوان بزرگترین جشنواره فیلم ایران، هر ساله در تهران برگزار می شود. این رویداد عرصه ای مناسب برای  تبادلات فرهنگی ، نمایش دستاوردهای خلاقانه سینماگران مطرح و نیز تقدیر از فیلم های ملی و بین المللی است. این جشنواره از زمان تاسیس تا کنون نقش مهمی در پیشرفت سینمای ایران ایفا نموده و هر ساله کارگردانان پیشکسوت و فیلم سازان جدید آثار خود را در آن به نمایش گذاشته اند.

در سال هایی که از طول عمر این جشنواره می گذرد، آیین نکوداشت شخصیت های مهم سینمای جهان برگزار شده است. از شخصیت هایی که در مقام داور نیز با جشنواره فیلم فجر همکاری داشته اند، می توان به عنوان نمونه به فولکر شلوندورف، کریشتف زانوسی، رابرت چارتف، سمیح کاپلان اوغلو، بروس برسفورد، پرسی ادلون، پل کاکس، شیام بنگال، بلا تار، یان تروئل، هلما سندرس برامس، الیا سلیمان، آنییژکا هولاند، آندری زویاجینتسف، رستم ابراهیم بکف و ….. اشاره کرد.

از آثار اولیه به یاد ماندنی و تاثیر گذار فیلم سازان مطرح که در این جشنواره از آن ها تقدیر شده  و جوایزی نیز به آنان اهدا شده است می توان به مابوروزیساخته هیروکازو کره ادا، قول ساخته برادران داردن، ابرهای بهاری ساخته نوری بیلگه جیلان، ۲۳ ساخته هانس کریستین اشمید،  منابع انسانی ساخته لوران کانته، ناپولا ساخته دنیس گانسل، بازگشت ساخته آندری زویاجینتسف، زندگی دیگران ساخته فلوریان هنکل فون دونرسمارک و ….. اشاره کرد.

در دوره های مختلف جشنواره فجر سینماگران صاحب سبک و نخبه ای از جمله کوستا گاوراس، فرانچسکو رزی، تئو آنگلوپولوس، ماریو مونیچلی، مصطفی عقاد، داریوش خنجی و … در جشنواره فجر حضور داشته اند و جایزه یک عمر فعالیت سینمایی را از آن خود کرده اند.

آدرس سایت رسمی جشنواره جهانی Fajriff.com و پست الکترونیکی جشنواره Film@Fajriff.com است.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here