پایگاه هنری زوم نیوز : مدیر خانه عکاسان جوان از نمایش ۳۰ عکس از آثار عکاسان برجسته آیینی خبر داد.
به گزارش پایگاه هنری زوم نیوز ، رسول اولیاء‌زاده، مدیر خانه عکاسان جوان از برگزاری چهارمین دوره نمایشگاه “اشک‌واره” خبر داد و دراین‌باره به خبرنگار هنرآنلاین گفت: تا پیش‌ از این چهار دوره، همه‌ساله ۷۲ عکس از ۷۲ عکاس برجسته را در خانه عکاسان ایران به نیت شهدای عاشورای حسینی در ایام محرم به نمایش می‌گذاشتیم اما به دلیل محدودیت فضای خانه عکاسان جوان در چهار سال اخیر این تعداد کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: در این دوره بالغ‌بر ۳۰ عکس از  مراسم‌های آیینی عاشورایی و مذهبی را از ۳۰ عکاس برجسته و بزرگ کشورمان به نمایش می‌گذاریم.

مدیرخانه عکاسان جوان ادامه داد: این عکس‌ها در ابعاد ۷۰ در ۵۰ و به‌صورت رنگی هستند که از مراسم‌های عاشورایی و آیینی سراسر کشور گرفته‌شده و تنها مختص به تهران نیستند.

اولیاء زاده روند عکاسی آیینی را روبه‌جلو خواند و اظهار کرد: این نمایشگاه هرساله با استقبال بسیار خوب مخاطبان روبه‌رو می‌شود لذا بر اساس درخواست‌های پیاپی در حاشیه این نمایشگاه کارگاه‌های آموزشی نیز برگزار می‌شود.

وی از برگزاری کارگاه آموزشی در این دوره از نمایشگاه “اشک‌واره” خبر داد و افزود: امسال نیز بر اساس درخواست‌های دوستان و علاقه‌مندان در حاشیه این نمایشگاه، کارگاهی را جهت آموزش به علاقه‌مندان و انتقال تجربیات عکاسان پیشکسوت آیینی به جوان‌ترها خواهیم داشت.

مدیرخانه عکاسان جوان، پتانسیل عکاسی آیینی را بالا خواند و بیان کرد: ما در ایران به حدی مراسم‌های آیینی داریم که برای ثبت آنان یک سال اندک است زیرا ما بیش از ۵۰۰ مناسبت آیینی را در کشور داریم که تنها مختص به مراسم های مذهبی نیست.

اولیاء زاده تصریح کرد: بدیهی است که مراسم‌های مذهبی برای ما دارای اولویت هستند اما عکاسی آیینی تنها مختص به این بخش نیست و مناسبت‌های دیگر را نیز شامل می‌شود.

او این نمایشگاه را دارای جذابیت‌های بصری و دایره مخاطب آن را بالا دانست و گفت: بسیاری از هم‌وطنان ما از مراسم‌های مختلف داخل کشور بی‌اطلاع هستند لذا این نمایشگاه برای بسیاری از افراد به لحاظ آشنایی با فرهنگ بومی مناطق مختلف جذاب است؛ ضمن اینکه ما تقاضاهای زیادی نیز برای برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در کشورهای دیگر داریم.

این عکاس پیشکسوت تأکید کرد: رایزنی‌های فرهنگی نشان می‌دهد که در زمینه عکاسی آیینی تمایل زیادی در کشورهای دیگر وجود دارد چرا که این عرصه به لحاظ مردم شناختی و مذهبی مخاطبان گسترده‌ای دارد.

اولیاء‌زاده درباره برگزاری نمایشگاه‌های عکس آیینی در دیگر کشورها گفت: خود من چندین نمایشگاه عکس آیینی را در کشورهایی چون: امارات، پاکستان و .. برگزار کردم که با استقبال خوب مخاطبان روبه‌رو شد ضمن اینکه رسانه‌ها نیز همکاری و همیاری بسیار خوبی با من در آن برهه زمانی داشتند. به نظر من این مسئله نشان می‌دهد که عرصه عکاسی آیینی دایره گسترده‌ای از مخاطبان را در داخل و خارج از کشور دارد لذا باید به آن توجه ویژه شود.

وی در خصوص آثار به نمایش گذاشته‌شده در چهارمین نمایشگاه “اشک‌واره” اظهار کرد: با توجه به اینکه آثاری که در این “اشک‌واره” به نمایش گذاشته می‌شود، متعلق به اساتید و چهره‌های برجسته عرصه عکاسی آیینی است ما تنها از این دوستان یک فریم عکس درخواست کردیم لذا آنان نیز با لطف و عنایتی که داشتند بنا بر انتخاب خودشان یک عکس برای ما ارسال کردند.

مدیرخانه عکاسان جوان تصریح کرد: از لطف و مرهمت عکاسان پیشکسوت و اساتیدی که هرساله برای برگزاری این اشک‌واره به من لطف دارند، بسیار سپاس گذاریم و معتقدم که نمایش این آثار زیبا کوچک‌ترین کاری است که من می‌توانم انجام دهم.

شایان‌ذکر است که چهارمین نمایشگاه گروهی عکس “اشک واره” ۲۱ مهرماه ساعت ۱۷ در خانه عکاسان جوان واقع در خیابان سید جلال‌الدین اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان چهارم، پلاک ۱۳، واحد ۳ افتتاح می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند تا ۲۸ مهرماه همه‌روزه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ از آثار عکاسان برجسته حوزه آیینی نظیر: محمد بهارناز، محمد فرنود، امیرعلی جوادیان، افشین بختیار، کاوه فرزانه، رسول اولیاء زاده و … بازدید کنند.

 منبع : هنر آنلاین