سایت خبری

نورپردازی استودیویی

برای استفاده از نورهای استودیویی دو دلیل مهم وجود دارد . نخست ، با افزایش حجم نور می توانید از دیافراگم های بسته تر استفاده کرده در نتیجه عمق میدان بیشتری بدست آورید . همچنین می توانید سرعت شاتر را افزایش داده در نتیجه احتمال تار شدن عکس بر اثر لرزش را به حداقل برسانید .

دوم ، شما می توانید کنترل بهتری بر نور داشته و با ایجاد نور و سایه های دلخواه به نتیجه مطلوب برسید . از موارد کاربرد نورپردازی استودیویی می توان به عکسبرداری پرتره ، عکسبرداری از اشیاء کوچک( ماکرو ) و عکسبرداری از موارد چاپی مثل کتاب ، پوستر و غیره اشاره کرد .

تجهیزات استودیویی

خیمه نور:

برای غوطه ور نمودن اشیاء در نور نرم و یکنواخت از خیمه نور استفاده می شود .

redgoblet_text

از این وسیله در عکسبرداری از اشیاء مرکب( دسته گل ) ، اشیاء  منعکس کننده نور( جواهرات ) و اشیاء شفاف(بلور و کریستال ) استفاده می شود . در این روش سوژه توسط نور تابیده شده از بیرون محاصره می شود در نتیجه نورپردازی بر روی سوژه بسیار نرم و یکنواخت خواهد بود .

lighttent_text

پروژکتورها

هنگام استفاده از پروژکتورها جهت نورپردازی به رنگ نورها ( دمای کلوین ) آنها توجه داشته باشید . بهترین نتیجه با نورهای مشابه نور روز بدست می آید. برای کاهش حرارت از لامپ های فلورسنت استفاده کنید .

رفلکتورها

هنگام نورپردازی بر روی اشیاء کوچک سایه های تندی ایجاد می شود . با استفاده از رفلکتورها ( منعکس کننده ها )می توانید قسمتی از نور را مجدداً به قسمت های سایه دار سوژه بازگردانید . می توانید تقریباً از هر سطح منعکس کننده مثل مقوا ، پارچه یا فویل آلومینیوم بعنوان رفلکتور استفاده نمایید .با تغییر زاویه رفلکتور می توانید اثر آن را بر روی نواحی سایه مشاهده کنید .

صفحات نور   Light Panel

این صفحات منبع ایدآل نور هستند . اگر شیئی را بر روی این صفحه قرار داده و از بالا عکسبرداری نمایید ، نواحی اطراف سوژه کاملاً سفید خواهند بود . با قرار دادن یک صفحه نور بر روی لبه آن می توانید از آن بعنوان یک منبع نور کناری یا پس زمینه استفاده کنید .

lamp_text

فلاش

معمولاً در استودیوها از فلاش روی دوربین استفاده نمی شود اما نوعی فلاش بنام رینگ فلاش ( فلاش حلقوی ) وجود دارد که می توانید از آن برای عکسبرداری کلوزآپ بدون سایه مثل عکسبرداری پزشکی ، دندانپزشکی و . . . استفاده کنید .

ringflash_text

پس زمینه ها    Backgrounds

پس زمینه ها از اهمیت زیادی در نورپردازی استودیویی برخوردارند . پس زمینه ها باید طوری انتخاب شوند که سوژه برجسته بنظر آید نه اینکه اصطلاحاً سوژه در پس زمینه حل شود . پس زمینه هایی با رنگ خاکستری بی دردسرترین پس زمینه ها هستند زیرا کمترین مشکلات نورپردازی را ایجاد می کنند . اما پس زمینه های سیاه یا سفید می توانند باعث بروز مشکلات نوردهی شوند مگر اینکه از عملکرد جبران نوردهی استفاده گردد .

و بالاخره پس زمینه های رنگی که باید در انتخاب آن ها نیز دقت شود تا ترکیب رنگی سوژه با آن ها تقویت شود نه تخریب.

clock_text_2

اگر می خواهید سوژه شما فاقد پس زمینه باشد باید پس زمینه ها را با نور زیاد نوردهی کنید . همچنین می توانید برای اشیاء کوچک از صفحات نور استفاده کنید . این عمل باعث می شود هنگام ویرایش عکس ها در نرم افزار بتوانید براحتی سوژه را از پس زمینه جدا کنید .

medallion_text


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here