سایت خبری

نکات عکاسی مینیمالیستی

با حذف بی نظمی های موجود در عکس، افراد غیر ضروری و دیگر عوامل بی نظم کننده تصویر، شما تمام عوامل بالقوه را از بین برده و باعث می شوید که درک عکس برای بیننده ساده تر شده و راحت تر بفهمد که تمرکز اصلی شما در عکس چه چیز یا چه کسی بوده و همچنین شما می خواهید چه هدفی را در عکس بیان کنید.

انتخاب سوژه
این که شما می خواهید مسائل را ساده و قابل درک نگه دارید دلیل بر کسلکنندگی عکس نیست. در واقع، با این تکنیک شما باید به سختی تلاش کنید تا خلاف آن را ثابت کرده و یک موضوع قوی پیدا کنید تا به تنهایی بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد. این مسئله زمانی بیشتر آشکار می گردد که شما می خواهید از یک فضای بزرگ عکسبرداری کنید که موضوع اصلی در قسمت کوچکی از این کادر قرار دارد. همچنین به جای فکر کردن به این که چه چیزهایی را می توانید در کادر خود قرار دهید به این مسئله فکر کنید که چه چیز هایی را می توانید از عکس حذف کنید.

پس زمینه های تار
یک راه آشکار برای این که سوژه عکس شما برجسته به نظر برسد این است که دیافراگم دوربین را به شکلی تنظیم کنید که هر چیزی در پس زمینه از فوکوس خارج شود.

پس زمینه های ساده
زمانی که در محیط داخلی عکاسی می کنید از پس زمینه های استودیو استفاده کنید که بی نظمی های عکس را از بین ببرند. همچنین برای عکاسی در محیط بیرون نیز از حصار ها و دیوار های یکدست استفاده کرده و بالاخره هنگام گرفتن عکس از اشیاء کوچک مانند گل ها، سعی کنید پس زمینه خود را به همراه داشته باشید. زمانی که سوژه عکس، گل باشد می توانید زاویه عکس را طوری پایین بیاورید که آسمان به عنوان پس زمینه بوده و به عکس شما فضای مینیمال بدهد. پس زمینه های سفید یک انتخاب عالی در این مورد هستند اما فکر نکنید که نمی توانید از پس زمینه های رنگی دیگر استفاده کنید. این مطلب را در ادامه توضیح خواهیم داد.

ایجاد فضای تنفس
اگر ایجاد فضای بیشتر در عکس درست انجام شود در این صورت می تواند مانند کراپ عکس تاثیرگذار باشد.

با رنگ ها بازی کنید
اگر بین پس زمینه و سوژه یک کنتراست وجود داشته باشد در این صورت سوژه کاملاً برجسته به نظر خواهد رسید. به عنوان مثال از رنگ های روشن و قوی و یا نور و همچنین از سوژه روشن در پس زمینه تاریک و یا بر عکس استفاده کنید. مطمئن شوید که هیچ نقطه شاخصی که توجه بیننده را از سوژه اصلی منحرف کند در عکس وجود نداشته باشد. همچنین انتخاب یک رنگ قوی برای پس زمینه مانند رنگ سوژه در برخی موارد کار درستی است. عکس های سیاه و سفید نیز چون بر اساس سوژه و بافت قوی گرفته می شوند می توانند به جالب تر شدن عکس کمک کنند. شما حتی می توانید از یک رنگ قوی و یا اشکال ساده به عنوان سوژه استفاده کرده و باعث خلق یک ترکیب بندی قوی که فضای کادر شما را پر می کند شوید.

اشیاء اضافی را حذف کنید
یک راه ساده برای حذف چیزهایی که در حاشیه کادر شما هستند، استفاده از زوم دوربین برای قطع آن ها است. برای این منظور شما حتی می توانید از فوتوشاپ نیز استفاده کنید. اگر اشیاء مزاحم خیلی به سوژه نزدیک هستند به طوری که نمی توان از قطع استفاده کرد در این صورت می توانید از ابزار Clone Stamp در فتوشاپ استفاده کرده و آن ها را حذف کنید. همچنین با استفاده از فوتوشاپ می توانید پس زمینه های نامنظم را با زمینه های ساده و منظم جایگزین کنید.

منبع :اگزیف


دیدگاه ها خاموش هستند

محمد توکلی
Click here