سایت خبری

   « از نگاتیو تا دیجیتال» به بازار کتاب معرفی شد

پایگاه هنری زوم نیوز :کتاب از « از نگاتیو تا دیجیتال» نوشته آقای مجید شاهپوری توسط انتشارات لمپا منتشر شد، برای این کتاب که حاصل ۱۵ سال از تجربه و مطالعات نویسنده به عنوان تصویربردار در بخش های مختلف صداوسیماست، سه سال زمان صرف شده است.

به گزارش پایگاه هنری زوم نیوز ، این کتاب به صورت آموزشی و کاربردی طراحی شده است. نثر روان کتاب و توضیحات مناسب نویسنده در خصوص مطالب باعث شده است، کتاب برای خوانندگان با هر سطح آگاهی مناسب باشد.

مهمترین دغدغه نویسنده در طراحی این کتاب آموزش تصویربرداری و عکاسی به صورت حرفه ای اما آسان و کاربردی به همه علاقه مندان بوده است. وی در مقدمه کتاب خود نوشته است: «در دنیای پرشتاب رشد و توسعه تکنولو‍ژی های نوین ارتباطی و سواد بصری و استفاده روز افزون از دوربین های حرفه ای و نیمه حرفه ای بین مردم ، به غلط تصویربرداری و عکاسی ، امری سهل و آسان در ذهن بسیاری از آن ها شکل گرفته است. اما برخلاف تصور عامه مردم ، این هنر ، بر اساس اصول و قوانین فنی دقیق بنا شده است و تسلط بر این دنیای پیچیده ، مستلزم مطالعه و تلاش مستمر است تا افراد کار آزموده این امکان را بیابند که لحظات خاص زندگی فردی و اجتماعی خود را بصورت تکنیکی و بر اساس اصول زیبایی شناسی ثبت و ضبط نمایند».

کتاب در ۵ فصل طراحی شده است. این فصول عبارتند از:

فصل اول: آشنایی با مراحل فرایند ظهور فیلم/انواع نگاتیو/ساختمان دوربین های نگاتیو و..

فصل دوم: اصول و قوانین کار با دوربین های دیجیتال و…

فصل سوم: لنزها و فیلترها

فصل چهارم: نور و اصول نورپردازی علمی

فصل پنجم: ترکیب بندی

در فصل اول کتاب، سیر تحولی ابزارهای تصویربرداری با نگاه کرونولوژیک و بصورت کاربردی و با ایجاد بینش کامل از چگونگی تشکیل و ثبت تصویر در دوربین های فیلم برداری شرح داده شده است. در فصل دوم، مبانی تصویربرداری و عکاسی دیجیتال و اجزای اصلی تشکیل دهنده این دوربین ها بصورت کاربردی تالیف شده است.

انواع لنزها و فیلترها با تقسیم بندی دقیق و بر اساس عملکرد در فصل سوم به تفصیل توضیح داده شده است و در فصل چهارم این کتاب، نورپردازی اصولی با پرداختی جامع به ابزارهای نورپردازی و انواع روش های نورپردازی پرتره و موقعیت و بصورت کاملا آموزشی به رشته تحریر در آمده است و در فصل پنجم و آخر کتاب ترکیب بندی صحیح و نحوه چیدمان عناصر صحنه با توجه به نوع کادر و اندازه نما بصورت کاربردی و عملی و به صورت مصور توضیح داده شده است.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here