سایت خبری

پايان روياهاي بانوان بسکتباليست؛ بسکتبال با حجاب تصويب نشد!

پایگاه خبری زوم نیوز : اواخر شهريور سال ۲۰۱۴ بود که فدراسيون جهاني بسکتبال (فيبا) ممنوعيت حجاب براي بانوان مسلمان را لغو و اعلام کرد فرصت دو ساله‌اي در اختيار کشورها و بازيکنان مسلمان قرار مي‌دهد و حجاب آنها در مسابقات مختلف مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

اين دو سال به پايان رسيد و با نظر مسئولان جهاني مبني بر اينکه هيچ بانويي در بازي‌هاي المپيک ريو نمي‌تواند از پوشش اسلامي استفاده کند بر روياهاي مسلمانان و از جمله بانوان ايراني خط بطلان کشيد، اما در اين سوالاتي مطرح مي‌شود از جمله اينکه چقدر فدراسيون ايران در اين تصميم نقش داشته؟ کشورهاي مسلمان ديگر که بانوان محجبه در تيم‌شان حضور داشتند، چه اندازه تلاش کردند تا نظر فيبا را تغيير دهند؟ آيا شرايطي را که فيبا فراهم کرده بود تا حجاب را مورد بررسي قرار دهد، منطقي بود؟

فتانه هادوي از پيشکسوتان بسکتبال بانوان در اين باره گفت: فيبا پاسخ قطعي و منفي خود را اعلام کرده، البته ما نمي‌توانيم همه تقصيرها را گردن فدراسيون ايران بيندازيم. ما براي حضور در تورنمنت‌هاي مختلف با کشورهاي زيادي تماس گرفتيم، اما آنها مي‌گفتند بايد از فيبا مجوز بگيريد، در واقع جريان مرغ و تخم‌مرغ مطرح بود.

وي افزود: بايد در اينجا پيگيري‌هاي قاطعانه صورت مي‌گرفت که از طرف ما اين طور نبود. کشورهاي ديگر هم راضي نبودند؛ من خودم شاهد بودم که آقاي توفيق با فدراسيون ژاپن تماس گرفت، اما آنها تمايلي براي برگزاري ديدار دوستانه نداشتند، چرا؟ چون ممکن بود بعدها اين موضوع مطرح شود که ژاپن از حجاب دفاع کرده، از طرفي اگر ما مدعي هستيم يکي از کشورهاي برتر منطقه هستيم، آنها نمي‌خواهند براي خودشان رقيب بتراشند.

نکته ديگري که نبايد فراموش کرد اينکه علاوه بر ايران، کشورهاي ديگر هم در اين خصوص کاري نکردند تا فيبا را متقاعد کنند که بازي با حجاب هيچ مشکلي ندارد. اگرچه اين درخواست در ابتدا از طرف ايران در سال ۲۰۰۵ و همزمان با برگزاري بازي‌هاي کشورهاي اسلامي بوده، اما بعدها کشورهاي ديگر از جمله آمريکا نيز درخواست حضور مسلمانان با پوشش اسلامي را داشتند، اما در نهايت “نه” پاسخ قطعي مسئولان جهاني بسکتبال بود.

هادوي اظهار داشت: در کتابچه فيبا شکل لباس بازيکنان کاملا مشخص است و براساس آن عمل مي‌کند، وقتي هم قانوني مي‌گذارد ديگر براي آن تبصره نمي‌گذارد که مثلا اگر بازيکني مسلمان است بايد شکل لباسش چطور باشد.

علاوه بر بازيکنان و مسئولان ايراني، کشورها و مسلمانان ديگري هم به قوانين فيبا معترض بودند.

يوسف خالد سرمربي کويت يکي از منتقدان به موضوع ممنوع بودن حجاب براي بانوان مسلمان گفته بود: فکر مي‌کنم قانون ممنوعيت حجاب بايد تغيير کند، اين فقط يک روسري است و هيچ تاثيري روي بازيکنان ندارد.

کاليجو بازيکن بوسني آمريکايي بسکتبال نيز اعتقاد داشت بازيکناني در المپيک بودند که حجاب داشتند، اما نمي‌توانستند در مسابقات شرکت کنند، اين ظالمانه است، اين خوب نيست و الان وقت تغيير است.

با حمايت اين بازيکن کمپيني تشکيل شد که بسکتباليست‌هاي زيادي با امضاي نامه‌اي به فيبا خواستار تغييرات قوانين فيبا بودند، اما هادوي اعتقاد دارد قانون فيبا تبصره‌اي ندارد و معمولا زماني مي‌تواند تبصره اضافه کند که سفت و سخت عملي را بپذيرد.

قرار بود پاسخ قطعي فيبا در ماه قبلي ميلادي اعلام شود، اما آنچه مشخص است اينکه با تصميمي که فيبا در المپيک ريو گرفته کاملا مشخص است که بانوان مسلمان اجازه بازي با پوشش اسلامي را ندارند، اما سوال اساسي اينجاست، چقدر بانوان مسلمان براي رسيدن به اين هدف خود تلاش کردند و کشورهاي مسلمان چه برنامه‌هايي براي متقاعد کردن فيبا انجام دادند؟ آيا اصلا مسابقه‌اي برگزار شد تا فيبا بتواند در اين باره بررسي‌هايي داشته باشد؟

پاسخ مشخص است؛ از طرف ايران حداقل اين طور نبوده است.

منبع: مشرق


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here