سایت خبری

خادم مسجد با فقر روزگار می گذراند

پشت پرده مدیریت مساجد و درمانگاه های خیریه

پایگاه خبری زوم نیوز : به دنبال ماجرای درگیریی که پنجشنبه گذشته در مسجد و درمانگاه خیریه تهران پارس به وقوع پیوست ، یکی از خادمان این مسجد فرصت را غنیمت شمرد و در مصاحبه با  خبرنگار مردمی پایگاه زوم نیوز پرده از مشکلات خادمین مساجد برداشت. .

متاسفانه چند صباحی است که به معشیت و سبک زندگی خادمان مساجد بی توجهی می شود . این خادم که نخواست نامش گفته شود ، ضمن اشاره به  ماجرای درگیری دو شب گذشته ، به افشا شدن مشکلات شخصی و معشیتی خود و همکارانش در رسانه ها پرداخت و گفت :  بر طبق رای دادگاه مالک مسجد و درمانگاه اداره اوقاف است و اداره اوقاف در تلاش است از تولیت فعلی آن باز پس بگیرد ، از طرفی  درمانگاه  که مدتی تعطیل اعلام شده بود ، در ماه گذشته برای شروع خدمت رسانی در حال بازسازی بود که پنجشنبه  شب با حمله افرادی درگیری به وجود امد.

این خادم که بر  بی توجهی به وضعیت و حقوق خادم های مساجد  تاکید دارد و نسبت به تامین ناتوانی اش در تامین معاش روزمره خود گله مند است  به خبرنگار مردمی زوم  نیوز گفت ، بخش اعظم خادمان مساجد خیریه در تامین معاش و پرداخت هزینه های زندگی به علت دریافت نکردن حقوق در مضیقه هستند .

این خادم مسجد که سال ها است بدون دریافت دستمزد در حال خدمت رسانی است می گوید ؛ من به انتخاب خودم دوست دارم به مسجد خدمت کنم و می دانم که اگر من این کار را نکنم یک نفر دیگر جای من را می گیرد ، با این حال من و دیگر خادمان مساجد هم زندگی شخصی داریم که برای رفع نیازهای اولیه زندگی مان به درآمد نیاز داریم ولی خدمت به مسجد وقتی برای پرداختن به شغل دوم نمی گذارد و تنها منبع درآمد ما از صدقات مردمی است.

وی که نان آور و مسئول خانواده است و باید خرج فرزندان و همسر خود را از راه خدمت رسانی به مسجد تامین کند ، می گوید ، حتی بیمه تامین اجتماعی من نیز یک ماه پرداخت می شد و یک ماه نمی شود و اداره بیمه نیز جوابگوی من نبوده است .

به گفته وی سقف خانه خادم مسجد در حال ریزش است اما نه تنها هزینه ای برای زندگی خادم پرداخت نمی شود  ، توجهی به ریزش سقف و تعمیر هزینه  خانه وی نمی شود . او می گوید بارها به تولیت مسجد و دیگر مسئولین اعتراض کرده است اما آن ها در پاسخ می گویند ، کاری برایت نمی توانیم انجام دهیم در صورت نارضایتی می توانی اینجا را ترک کنی .

وی که انتظار دیدار رهبر معظم انقلاب  را دارد می گوید کاش در این سال ها یک جلسه پرسش و پاسخ با خادمان مساجد برگزار می شد تا ما مشکلات را بیان می کردیم و به این قشر از جامعه که تنها درخواست شان رفع نیازهای اولیه زندگی شان است پاسخ داده شود .

به گفته وی آبرو از هر چیزی برای یک مسلمان با ارزش تر است من و خانواده ام شب های بسیاری گرسنه خوابیده ایم با این حال برای حفظ آبرویم همیشه تلاش کرده ام ، این در حالی است که مساجد منابع در آمد بسیاری دارند که اگر این منابع به درستی خرج می شد ، جای هیچ گونه شکایتی نبود.

به گفته نمازگزاران ،این مسجد نیاز به بازسازی دارد اما سالهاست که این امر صورت نگرفته است . امید می رود حداقل بازی های مالی و قدرت و زورآزمایی برای پول حداقل وارد حوزه مساجد که مردم معتقد و امیدوار چشم امید به آن دارند نشود.


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here