چگونه بوکه های زیبا را در عکس های هنری خلق کنیم

158

زوم نیوز / محمد توکلی : اگر می خواهید سوژه اصلی را از پس زمینه جدا کنید و جان تازه ای به سوژه خود بدهید ، تکنیک های زیادی وجود دارد اما خلق بوکه در پس زمینه، تاثیر بصری زیباتری برای سوق دادن مخاطب به اصل سوژه شما دارد .

بوکه از جذاب ترین افکت های تصویری است که سوژه خارج از فوکوس شما را مات کرده و علاوه بر هنری کردن تصویر، تمرکز بیننده را به سمت سوژه اصلی جلب می کند و در نهایت نقاشی خلق می شود که بیننده از دیدن آن سیر نمی شود.

اما در آفرینش هر اثر هنری خلاقیت حرف اول را می زند ، نیازی نیست برای آفرینش اثر خود در گیر کتاب ها و اصول خاصی بشوید کافی است کمی با لنز خود بازی کرده و آثاری منحصر به فرد را خلق کنید .در واقع یکی از مزیت های دوربین های SlR امکان استفاده از لنز های مختلف برای به دست آوردن تصاویری متفاوت است و داشتن تصاویری با کیفیت و متنوع بیش از آنکه مربوط به دوربین باشد به لنزهای شما بستگی دارد.

دقت کنید که بوکه با عمق میدان سرو کار دارد یعنی همه چیز به عملکرد لنز برمی گردد اینکه چقدر با عمق میدان بهتر کار کنید به خلق بوکه های زیباتر کمک می کند،پس بهتر است برای اینکه پشت سر سوژه اصلی قسمت های مات بیشتری به صورت بوکه داشته باشید، دیافراگم را برای به دست آوردن ضریب اف های کوچک تر باز کنید تا عمق میدان یعنی منطقه‌ای از عکس که نسبت به پس زمینه دارای فوکوس است، کم شود.

 

پس برای اینکه بوکه های خوبی به دست بیاورید، به سراغ  f1/2 و f1/4 بروید البته اگه این لنزهای گرون رو می تونید تهیه کنید .البته از چراغ های خیابان هم می توانید برای تولید بوکه استفاده کنید یا اینکه چراغ های ریسه ای بگیرید و در بک گراند از آنها استفاده کنید .

برای اینکه در پرتره هایتان بوکه ایجاد کنید بهتر است به سوژه نزدیک شوید اما اگر نمی توانید به سوژه نزدیک شوید از لنزی با فاصله کانونی زیاد استفاده کنید ، فاصله کانونی که براساس میلیمتر محاسبه می شود زاویه دید لنز را تعیین می کند ، همان طور که می دانید یک لنز با فاصله کانونی بیشتر زاویه دید بسته‌تری دارد یعنی هر چه عدد بزرگتر باشد لنز تله است و لنزی با فاصله کانونی کمتر زاویه دیدی بازتری دارد و به اصطلاح واید است.

پس اگر می خواهید بوکه های جذابتری داشت باشید باید با لنزهای تله عکاسی کنید و سعی کنید از چند منبع نوری در پشت سر سوژه بهره بگیرید چراکه از سوژه در مقابل دیوار نمی توان انتظار خلق عکسی با بوکه های زیبا داشت .پس از آنکه سوژه و پس زمینه هم سطح شدند، کمترین  مقدار دریچه دیافراگم را انتخاب کنید. در بیشتر لنزهای زوم، کمترین مقداری که می‌توانید انتخاب کنید f/۳،۵ است. البته در لنزهای پرایم این مقدار می‌تواند بین f/۱،۲ و f/۲،۸ متغیر باشد. با لنزهای خوب می توانید بوکه های نرم و دایره ای داشته باشید و این تفاوت عکس زیبا از عکسی با بوکه های تیز است که زیبایی چندانی ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.