گرانی تورهای داخلی گردشگران ایرانی را به خارج از مرزها می کشاند

بازنگری جدی درصنعت گردشگری

776

زوم نیوز : محمد پویا : در حالی که کشورمان برای تامین بودجه خود می تواند به راحتی از صنعت گردشگری بهره برده و با کارآفرینی ایجاد شده در این زمینه برای اقشار کم درآمد در مناطق گردشگری از راه جذب ترویست درآمد زایی کند ، کمترین توجهی به ارتقا این بخش نمی شود و در طول سالها شاهد عدم سرمایه گذاری های اصولی در این بخش بوده ایم.

این در حالی است که یکی از مهمترین صنایع درآمدزا درجهان امروز که اقتصادی بسیاری از کشورها بر محور درآمد آن استوار است ، صنعت گردشگری است .

اما با این وجود شاهد هستیم سودجویان در این بخش با افزایش نرخ های غیر اصولی در سفرها و تورهای داخلی ظرفیت های این حوزه را حتی از سوی گردشگران داخلی هم به باد داده اند چه آنکه ایرانیان نیز ترجیح داده هزینه کرده ارز بخرند و به جای سفر داخلی به خارج از کشور مسافرت کنند چرا که در حال حاضر قیمت سفرهای داخلی و خارجی یکسان شده و این در حالی است که خدمات ارائه شده در هتل ها و شهرهای گردشگری حتی به گرد پای کشورهای توریستی منطقه نیز نمی رسد .

اگر چه در سالهای اخیر تلاش شده با طراحی وتبلیغ شعار ” کیش بهشت خانواده ها ” و گردشگری حلال درجزیره کیش خانواده ها را به سمت این جزیره زیبا ترغیب کنند اما هزینه بالای سفر به این جزیره و خدمات نامناسب با قیمت ها از سوی هتل ها و موسسات تفریحی این مناطق توریستی پر ظرفیت را با کمبود گردشگر مواجه کرده است .

پیشتر ، حسن روحانی ، رئیس جمهوری در قالب شعار های انتخاباتیش از لزوم توجه به این بخش گفته بود و تاکید داشت که به اهمیت بخش گردشگری در رشد اقتصادی واقف است و می خواهد تعداد گردشگرانی که در هر سال از ایران بازدید می کنن را به ۱۰ میلیون نفر  برساند تا با این رویکرد بتواند ۴ میلیون موقعیت شغلی در ایران ایجاد کند.

با این حال در حال حاضر نه تنها موفق به جذب گردشگران خارجی نیستیم که حتی در صد بالایی از مسافران داخلی را به دلیل بالای هزینه های سفرهای داخلی از دست می دهیم. چرا که هزینه یک سفر داخلی با هواپیما و اقامت در یک هتل نه‌چندان باکیفیت، گاهی معادل یک سفر خارجی به کشورهای همجوار هزینه ‌برمی‌دارد.

این در حالی است که هزینه سفر به کشور گرجستان کمتر از یک ملیون تومان می‌شود هزینه ای که برای بلیت هوایی رفت و برگشت به شهرهای جنوبی باید پرداخت و اگر بخواهید از تورهای داخلی به مقصد های کیش یا شیراز و اصفهان با کیفیت هتل های معمول که به اصطلاح ۵ ستاره خوانده می شوند استفاده کنید باید به طور معمول دو‌میلیون تومان هزینه کنید.

در هر روی این سوال مطرح است که با توجه به گرانی سفر در ایران که این مسئله در نهایت موجب از دست دادن فرصت‌ها می شود ، مسولین چه راهکارهایی را برای رسیدن به وعده انتخاباتی حسن روحانی در پیش خواهند گرفت وعده ای که سالها از گفته شدن آن می گذرد و همچنان قدمی برای تحقق آن برداشته نشده است .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.