سایت خبری

گفتگو با وثوق نیا “دردوره ای نیستیم که بخواهیم عکاسی رادرکنارفیلم مورد بررسی و ارائه قرار دهیم”

پایگاه هنری زوم نیوز : ۵۷امین جشنواره منطقه ای فیلم و عکس سینمای جوان با عنوان شبدیز ۲۲ تا ۲۵ شهریور در کرمانشاه برگزار می شود . به این بهانه گفت و گویی با مهدی وثوق نیا انجام گرفته است.

مهدي وثوق‌نيا متولد ۱۳۵۰ شهر قزوين و فارغ التحصيل کارشناسی رشته عكاسي از دانشگاه آزاد هنر و معماري تهران است

عكاسي را از سال ۱۳۶۷ از طريق كلاس‌هاي آزاد انجمن سينماي جوانان فرا گرفت و از ابتداي شروع کارش نگاه‌اش معطوف به عكاسي مستند شد.

وي طي سال هاي ۱۳۷۰ تا ۱۳۸۲جوايز زيادي در زمينه عكاسي مستند از چندين جشنواره از آن خود كرد. او در سال ۱۳۸۱ نیز موفق شد عکاس برگزیده سال «خانه عکاسان ایران» در بخش استعداد دانشجویی شود

او در نمايشگاه هاى متعددى در داخل و خارج از ايران شركت داشته كه حاصل آن تا حال ۱۲ نمایشگاه انفرادی و ۵۰ نمایشگاه گروهی است که از مهمترين آن ها می توان به «پامنار»، گالری راه ابریشم، تهران ۱۳۹۴٫ «انزلی»، گالری راه ابریشم، تهران ۱۳۹۳٫ «پرلاشز»، گالری مهروا، تهران،۱۳۸۹٫ «مروری بر آثار بیست ساله»، موزه هنرهای معاصر، اصفهان، ۱۳۸۷٫ «اتاق‌های ابدی»، گالری مهر، قزوین، ۱۳۸۷٫ «به روایت عکاسان ایران»، گالری ملت، تهران ۱۳۹۲٫ صدای دیدن، گالری Spoes ، پاریس. موج، ۵۳ هنرمند از ۲۲ کشور جهان، نمایشگاه خیابانی، دانمارک ۱۳۸۸٫ دومین جشنواره شش هفته با هنر ایرانی، تورنتو، کانادا ۱۳۹۱٫ اشاره کرد

عکس های او در مجلات زیادی به چاپ رسیده و در سال ۲۰۰۸ با مجموعه «آرامگاه های خانوادگی»در كتاب «عکاسی ایرانی حال حاضر»، با گردآوري رز عیسی، انتشارات هاچنز، آلمان حضور داشت

کتاب «پامنار» او در سال ۱۳۹۴ توسط نشر بن گاه و همینطور کتاب «انزلی» او نیز در سال ۱۳۹۳ توسط نشر نظر به چاپ رسید

او داور چندين جشنواره داخلي عكاسي و مدرس بيش از ۳۰ كارگاه تخصصي در زمينه عكاسي مستند از سال ۱۳۸۵ تا حال در ایران بوده است.

به عنوان عکاس و صاحب نظر در این حوزه وضعیت عکاسی در سینمای جوان به خصوص در دفاتر شهرستان را چگونه ارزیابی می کنید؟

به نظرم،انجمن سینمای جوان طی سالهای گذشته باتغییردادن سیاست خوددرعدم حمایت ازعکاسی،ضربه بدی به این رشته وارد کرده است . همین موضوع باعث شده تا ما روند رو به رشد عکاسی درانجمن راکه سالها به عنوان مهمترین مرکزتولیدعکس بود را ازدست بدهیم . آنهاکه این مرکزرامیشناسندمیدانندکه مهمترین اتفاق دربخش عکس دفاترانجمن تجربه گرایی،خلاق بودن وغیرسفارشی بودن کارهنرجویان بود.

برگزاری جشنواره در شهرستان چه فرصت هایی می تواند ایجاد کند؟

من فکرمیکنم اگرجشنوراه هابه شکل حرفه ای پیش برود،یعنی کاتالوگ،چاپ وارائه خوب وجلسات کارگاهی داشته باشدبه مکانی مهم برای ارائه عکاسی تجربی مامبدل خواهد شد . بسیاری ازکارهای تجربی میتواند در این جشنواره ها موردتحلیل وبررسی قرارگیرد و بعدرفته رفته عکاس به جامعه عکاسی معرفی می شود.

تا چه حد موافق برگزاری همزمان جشنواره فیلم و عکس هستید؟

من درتمام سالهایی که انجمن این کاررا کرد مخالف بوده و هستم ما دردوره ای نیستیم که بخواهیم عکاسی رادرکنارفیلم مورد بررسی و ارائه قرار دهیم . به شخصه فکرمیکنم حضورعکس درکنارفیلم باعث می شود تا از رشد این رشته مهم باز بمانیم .  امروزه عکاسی با زیباشناسی زمانه خودکه کمترین ارتباطی با فیلم دارد به کار خود ادامه میدهد.

با توجه به سهل الوصول شدن تولید تصویر در جامعه و سرعت تولید آن ، به نظرتان چه کار باید کرد که مخاطب به دیدن عکس و عکس خوب عادت کند؟

خب این مسئله برمیگردد به سواد بصری مخاطب مهم دیدن و خوانش است .  وسیله مهم نیست . بیاید قبول کنیم که مخاطب یک کارخوب امروزه باید بیشتر بداند تا با کار ارتباط برقرارکند . شما آثار فاخر ادبیات خودمان رانگاه کنید . کسی با آن ارتباط برقرار می کندکه زبان وادبیات رابه درستی بشناسد . عکاسی هم همینطور است. مخاطب دردنیای اخیر روزمره ترعکس را میبیند.  اما اثر خوب همچنان با سختی وتسلط دراندیشه عکاس تولیدمی شود . امکانات شکل دیدن اثردردنیای دیجیتال را بهترکرده اما تولید اثر را نه.

به نظرتان عکاسان ایرانی  تا چه اندازه با عکاسی دنیا همسو هستند؟

من فکرمیکنم عکاسی ایران طی سالهای اخیرتوانسته به تجربه های خوبی درزمینه جایگاه خوددردنیادست پیداکندوامروزه بسیاری ازعکاسان مادرموزه های ونمایشگاههای مهم دنیا حضوردارند .  تنها نکته این است که هنوز باتولیدفکردرزمینه عکاسی فاصله داریم که آنهم به دلیل نداشتن سنت عکاسی درایران است. من فکرمیکنم داریم به جلو حرکت میکنیم.

و سخن آخر:

 

امیدوارم همه کسانیکه توی این جشنواره ها شرکت می کنندکارخودشان راجدی بگیرند و مطالعه بصری واندیشه را ازخود جدا نکنند.

زهرا مرادی


نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محمد توکلی
Click here