خانه / اخبار عکاسی / راهنمای خرید و انتخاب دوربین دیجیتال

راهنمای خرید و انتخاب دوربین دیجیتال

احتمالا شما یكی از كسانی هستید كه دوربین دیجیتال مدل پایینی دارید. یكی از مشكلاتی كه استفاده كنندگان از دوربین های قدیمی تر متوجه آن می شوند، این است كه باتری دوربین زود خالی می شود و سرعت پاسخ گویی؛ زمانی كه دكمه شاتر رها می شود، كم است. خوشبختانه این مشكلات مربوط به دوربین های قدیمی بود در حالی كه دوربین های جدید سرعت بیشتر، مصرف باتری به صرفه تر، پیكسل های بیشتر، بزرگنمایی بیشتر، حافظه بیشتر و اتوماسیون بهتری را ارائه می كنند و از نظر اندازه جمع و جورتر هستند. تعداد پیكسل ها هنوز مهمترین فاكتور هنگام محاسبه قیمت محسوب می شود و در مرحله بعد فاكتورهایی نظیر جمع و جور بودن ، كیفیت لنز، قابلیت بزرگنمایی و در نهایت اندازه صفحه نمایش و رزولوشن از اهمیت برخوردارند.

هنگام خرید دوربین دیجیتال مهمترین عامل تصمیم گیری شما باید لحاظ كردن موقعیتی باشد كه شما می خواهید از دوربین استفاده كنید. آیا از آن در رابطه با مردم، طبیعت، ورزش یا …. استفاده می كنید؟ بیشتر دوربین ها برای عكاسی كلی مناسب هستند بنابراین شما در این مقاله می توانید در جستجویی كاربردهای ویژه باشید. مورد دیگر كه باید مد نظر قرار گیرد این است كه شما از چه طریقی مایل به در اشتراك گذاردن عكس های خود هستید. آیا این كار را از طریق آلبوم عكس، ایمیل یا گالری های اینترنتی انجام می دهید؟جواب دادن به این سوالات باید به شما این ایده را بدهد كه شما چگونه بین آنچه دوست دارید و آنچه واقعا بدان نیاز دارید انتخاب و عمل كنید.

اندازه دوربین بیشتر به این بستگی دارد كه شما به چه میزان از دوربین خود استفاده می كنید. از دوربین های كوچك به دلیل اینكه به سادگی قابل حمل هستند و جای كمی می گیرند بیشتر استفاده می شود. از سوی دیگر دوربین های با اندازه های متوسط مصالحه ی مناسبی بین قیمت و اندازه برقرار می كنند. به طور كلی جواب و انتخاب كلی كه بتوان برای همه افراد اعمال كرد وجود ندارد. در نظر گرفتن موارد بالا می تواند نقطه شروع مناسبی باشد. برای بدست آوردن ایده های بهتر از چگونگی انتخاب و خرید دوربین مورد نظر خود توصیه می شود بقیه مقاله را مطالعه فرمایید.

آنچه در دسترس است

شركت های پیشتاز در زمینه عكاسی دیجیتال Canon، Casio، Fuji، Nikon، Olympus، Panasonic و Sony می باشند. تا اواخر دهه نود میلادی دوربین های دیجیتال جدید بودند و انتخاب های محدودی برای آنها وجود داشت ولی امروزه تعداد مدل ها آنقدر زیاد است كه حتی گاهی مساله انتخاب گیج كننده می شود.

انواع دوربین های دیجیتال

اندازه كوچك همواره از موارد مهم در دنیای الكترونیك بوده است، بنابراین جای تعجب نیست كه دوربین های جدید در اندازه های بسیار كوچك و سبك كه قابل حمل در جیب می باشند تولید می شوند. البته این دوربین های كوچك دارای كلید های كوچك(یا صفحه های كوچك لمسی) می باشند كه كنترل آن و استفاده از آن شاید برای همه آسان نباشد. اندازه های استاندارد مقداری برای قرار دادن در جیب بزرگ هستند ولی اندازه ی مناسبی برای كیف دستی می باشند. این دوربین ها وزن هایی برابر 392 گرم در سنگین ترین مورد و 84 گرم در سبك ترین حالت دارند. مدل های جمع و جور برای استفاده كلی توصیه می شوند و بكار بردن آنها نیز ساده است ولی با این وجود محدودیت هایی نیز از نظر كارایی دارند.

برای كسانی كه به عكس و عكاسی علاقمندند، با در نظر گرفتن بودجه، دوربین های دیجیتال SLR-like وجود دارند. این دسته مركب بیشتر امكانات (نه همه آنها) دوربین های Full SLR را دارا می باشند. اگرچه لنزهای SLR-like مجهز به لنز تعویض شدنی نیستند، ولی با این وجود این دوربین ها قابلیت بزرگنمایی بهتری نسبت به سایر مدل ها دارند. این دوربین ها فاقد نور واقعی در لنز خود هستند و نیز زمان تاخیر بیشتری در شاتر نسبت به SLR دارند.

SLR ها یا دوربین های با لنز تك بازتابی، سنگین ترین و بزرگترین نوع دوربین ها هستند؛ اینجاست كه مصالحه ای بین سرعت، تنوع و لنز تعویض شدنی لازم است. از امتیازات این دوربین ها می توان سنسور تصویر بزرگتر، عكاسی پیوسته (می توان پیوسته دكمه دوربین را برای عكس انداختن فشار داد)، عكس RAW و عمر باتری بسیار خوب را نام برد. مدل های Pro-sumer SLR انتخاب مناسبی برای یك دوربین سبكتر هستند، ولی دوام مدل های حرفه ای تر را ندارند. اگر شما به صورت حرفه ای عكاسی می كنید و از دوربین در محیط بیرون زیاد استفاده می كنید، بهتر است كه از مدل های بزرگ و حرفه ای استفاده كنید؛ هرچند كه این شرایط نیز همیشه صادق نیست.

در یك دوربین دیجیتال باید به چه مشخصاتی توجه شود؟

با وجود تعداد زیادی انتخاب برای یك دوربین دیجیتال كه در بازار می توانید داشته باشید، ممكن است انتخابی مناسب كه مطابق نیاز شما باشد مقداری گیج كننده باشد. در ادامه ما برخی مشخصات مهم كه شما در هنگام خرید باید به آنها توجه داشته باشید را معرفی می كنیم.

1. رزولوشن:

رزولوشن دوربین دیجیتال عامل بسیار مهمی در تعیین قیمت آن می باشد. این عدد به شما می گوید كه سنسور دوربین چه تعداد پیكسل را می تواند نگه دارد. در این مقیاس یك میلیون پیكسل برابر 1 مگاپیكسل است. یك دوربین 6 مگاپیكسلی نیاز بیشتر مردم عادی را برآورده می كند. مقدار بیشتر همیشه دلیل بهتر بودن نیست، مخصوصا زمانی كه از سایر اجزا چشم پوشی شود.باید دقت داشته باشید كه تنها بر اساس شمار پیكسل ها دوربین خود را انتخاب نكنید؛ موارد دیگر مانند كیفیت لنز و نحوه ساخت سنسور بر روی كلیات عكاسی توانند به همان میزان تاثیر داشته باشند. كسانی كه به طور مستمر از دوربین خود استفاده می كنند به دنبال تعداد پیكسل بیشتر هستند. این به آنها امكان می دهد كه پیكسل های بیشتری برای كار كردن داشته باشند و رزولوشن عكس بالاتری داشته باشند. برای كارهای تجاری ساده نظیر استفاده از عكس در دنیای اینترنت شما ممكن است سراغ دوربینی با رزولوشن 8 تا 10 مگاپیكسل بروید. هر چه با رزولوشن بهتری كار خود را آغاز كنید جزئیات بیشتری در عكس نمایان خواهد بود؛ حتی زمانی كه اندازه عكس برای استفاده در صفحات وب كاهش داده شده باشد.

2. واسط(اینترفیس):

تصاویر دوربین دیجیتال علاوه بر اینكه بر روی باس ارتباط سریال قابل مشاهده هستند، قابلیت نمایش توسط تلویزیون را نیز دارند. دوربین های دیجیتال قابلیت اتصال از طریق رابط USB 2.0 را به كامپیوتر دارند. مدل های جدید معمولا به صورت plug and play عمل می كنند، یعنی هنگام اتصال به كامپیوتر نیازی به شناسایی از طریق درایور ندارند.

3. بزرگنمایی:

قابلیت بزرگنمایی انعطاف پذیری خوبی را هنگام تنظیم فریم عكس به شما می دهد و فاصله شما با هدف را از بین می برد. قابلیت بزرگنمایی در طول سالها رو به افزایش بوده است به صورتی كه بزرگنمایی بین 18mm تا 200mm را برای برخی از لنزهای SLR فراهم كرده است. در مدل های غیر SLR لنز با بزرگنمایی 3x از 24mm تا 28mm شروع می شود. در صورتی كه قصد عكاسی از بازی های ورزشی یا دنیای وحش را دارید، باید در جستجوی بزرگنمایی بیشتر باشید. بزرگنمایی دوربین غیر SLR می تواند هم به صورت نوری و هم دیجیتال باشد. همان طور كه از نام آن پیداست بزرگنمایی نوری، از طریق تنظیمات لنز دوربین عمل بزرگنمایی را انجام می دهد؛ در حالی كه در بزرگنمایی دیجیتال بزرگنمایی از طریق جداکردن پیکسل ها از تصویر و بزرگ کردن پیکسل ها در مرکز فریم صورت می گیرد. در بزرگنمایی نوری؛ به عنوان مثال بزرگ نمایی 3x، هدف سه مرتبه به شما نزدیك تر می شود. بزرگنمایی دیجیتال به طور یکنواخت مصالحه ای در رزولوشن تصویر ایجاد می کند. به طور کلی بزرگنمایی دیجیتال هنگام مقایسه چند مدل باید نادیده گرفته شود. نتیجه مشابه می تواند در مرحله پردازش تصویر توسط نرم افزار های كامپیوتری بدست آید. به منظور دستیابی به طراحی با ضخامت کم برخی از مدل های بسیار کوچک از بزرگنمایی داخلی استفاده می کنند.این نوع بزرگنمایی برتر از بزرگنمایی تلسکوپی است که در بیشتر مدل ها استفاده می شود. بزرگنمایی تلسکوپی به دلیل خارج شدن از محدوده ی بدنه دوربین نسبت به آسیب سخت افزاری حساس تر است. محافظت از بدنه دوربین به طور قابل ملاحضه ای احتمال آسیب به لنز بزرگنمایی داخلی یا تار شدن آنرا کاهش می دهد. و همچنین بزرگنمایی دیجیتال تصویر را فشرده نمی کند.

4. کارت حافظه:

دوربین دیجیتالی بخرید که از کارت حافظه پشتیبانی کند. مقدار ماکزیمم کارت حافظه می تواند بسته به مشخصات دوربین دارد ولی پیشنهاد می شود از حافظه حداقل 2 گیگا بایتی استفاده کنید. هر چه مقدار حافظه بیشتری داشته باشید تعداد عکس هایی که می توانید ذخیره کنید یا زمان تصویربرداری، بیشتر خواهد بود. انواع مختلفی از کارت های حافظه موجودند که از جمله آنها کارت های حافظه Compact Flash(CF)، Secured Digital (SD)، Multimedia، Smart Media، Memory Stick، Memory Stick Pro Duo و XD را می توان نام برد.

با توجه به اینکه امکان خم شدن و یا شکستن پین ها در هنگام بد جادادن كارت وجود دارد، ارتباط از طریق كابل فلات نسبت به ارتباط پینی در دوربین های CF بهتر است

5. باتری:

دوربین های دیجیتال از باتری های لیتیوم-یون یا هیدرات فلزی نیكل استفاده می كنند. این باتری ها انتخاب های بهتری برای دوربین های دیجیتال نسبت به باتری های قلیایی (باتری های سنتی قلمی و …) هستند زیرا عمر مفیدتری دارند. برخی از شركت های تولید كننده باتری های اختصاصی خود را بر روی دوربین قرار می دهند كه این تعویض كردن آنها را به امری پرهزینه تبدیل می كند.

6. صفحه نمایش LCD:

از صفحه نمایش برای بازبینی عكس های گرفه شده و یا ویدیو های ضبط شده می توانید استفاده كنید. صفحه نمایش بیشترین مقدار انرژی باتری را مصرف می كند. بنابراین انتخاب و خرید دوربینی كه امكان خاموش كردن صفحه نمایش را هنگام عكس انداختن فراهم می كند، ترجیح دارد. حالت ذخیره اتوماتیك انرژی به این دلیل به امكانات برخی دوربین ها اضافه شده است. زمانی كه باتری دوربین رو به اتمام است بهتر است هنگام عكاسی از چشمی دوربین به جای صفحه نمایش استفاده شود. صفحه نمایش های لمسی قابلیتی است كه به برخی از دوربین ها اضافه شده است. صفحه لمسی امكان تنظیمات حین عكاسی را بدون اینكه از صحنه غافل باشید را به شما می دهد و همچنین صفحه نمایش لمسی استفاده از كنترل های دوربین را در محیط تاریك آسان می كند.

7. تثبیت تصویر:

قابلیت تثبیت تصویر میزان تاثیر لرزش دست را هنگام عكاسی به طور قابل ملاحضه ای كاهش می دهد. برخی از تثبیت كننده ها نوری و تعدادی نیزدیجیتالی هستند. تثبیت كننده نوری با استفاده از یك واحد لنز متحرك تلاش میكند تا تاثیرات لرزش دست را جبران كند. نوع معمول تر و ارزان تر تثبیت كننده، تثبیت كننده دیجیتال است كه با استفاده از تكنیك شیفت(جابجایی) الكترونیكی فریم به فریم تصویر اثرات حركت دست را خنثی می كند. در هنگام مطالعه ی مشخصات دوربین در هنگام خرید توجه داشته باشید كه تولید كننده های مختلف این قابلیت را با نام های مختلف بیان می كنند. شركت كانون آن را Image Stabilization(IS)، پاناسونیك و Leica آن را MegaOIS و سونی Super Steady Shot(SSS) می نامند.

البته بهترین راه برای اطمینان از ثابت بودن عكس قرار دادن دوربین بر روی سه پایه مخصوص است. اگر از سه پایه استفاده نمی كنید، با هر دو دست دوربین را نگه داشته و آرنج خود را در راستای سینه قرار دهید تا بهترین نتیجه را از عكاسی خود داشته باشید.

8. قابلیت های كنترلی اضافی:

قابلیت های كنترلی مانند No red-eye كه در آن قرمزی چشم حذف می شود. این كار با استفاده از دو بار فلاش متوالی انجام می شود، به صورتی كه فلاش بار اول باعث جمع شدن عنبیه چشم می شود و فلاش بار دوم برای روشن كردن محیط است. قابلیت تنظیم سرعت شاتر، قابلیت تنظیم نور فلاش در موقعیت های مختلف و … دیگر مواردی هستند كه شما ممكن است نیاز به بررسی آنها داشته باشید.

لوازم جانبی دوربین دیجیتال:

عكاسی دیجیتال علاوه بر دوربین به موارد دیگری از جمله لوازم جانبی آن وابسته است. لوازم جانبی مناسب به شما كمك می كند كه بیشترین استفاده را از دوربین خود داشته باشید. اینجا تعدادی از لوازمی كه شما ممكن است به مجموعه عكاسی دیجیتال خود اضافه كنید ذكر می شوند.

1- كیف محافظ دوربین:

دوربین دیجیتال و لنز ها جز قطعات حساس الكترونیكی محسوب می شوند. محافظت از آنها در مقابل ضربه و خراش توسط كیف محافظ انجام می شود. یك كیف مناسب می تواند قسمت های جداگانه ای برای قرار دادن باتری اضافه، كابل ها و سایر وسایل جانبی دوربین داشته باشد

2- لنز و فیلتر ها:

اگر شما از دوربین DSLR استفاده می كنید، ممكن است بتوانید لنز دوربین را جدا كنید. لنز های با زاویه پهن یا لنز های telephoto امكان اسفاده كامل از مشخصات دوربین را برای شما فراهم میكنند. فیلتر های UV اندود شده(UV coated filters) می توانند روش عكس انداختن را تغییر دهند.

3- چاپگر عكس:

یك چاپگر عكس با نرخ dpi بالا می تواند به طور قابل قبولی عكس های دیجیتال شما را بازتولید كند. برخی از چاپگر ها كه camera dock نامیده می شوند مستقیما به دوربین شما متصل می شوند و دیگر نیازی به كامپیوتر برای چاپ عكس نسیت.

4- قاب عكس دیجیتالی:

شما در هر زمان می توانید عكس های خود را در قاب عكس های سنتی قرار دهید، ولی استفاده از یك قاب عكس دیجیتالی راه مناسبی برای مرور صدها عكس دیجیتال گرفته شده ی شما می باشد. شما می توانید دوربین را مستقیما به قاب عكس دیجیتالی متصل كنید یا با استفاده از یك كارت حافظه عكس ها را بر روی قاب عكس قرار دهید و آنها را بر روی صفحه نمایش گاها 15 اینچی تماشا كنید.

5- سه پایه دوربین:

یك دوربین كاملا ثابت تفاوت عكس دیجیتالی كامل و زیبا را با عكس تار شده مشخص می كند. با استفاده از سه پایه می توانید دوربین خود را در وضعیت كاملا ثابتی قرار دهید. سه پایه های جمع وجور و قابل تنظیم كه می توانند بر روی تقریبا هر سطحی تنظیم شوند در دسترس می باشند. با استفاده از سه پایه می توانید شیوه های مختلف قرارگیری را امتحان كنید تا به بهترین وضعیت كه با مشخصات دوربین شما مطابقت دارد عكس خود را ثبت كنید.

انتخاب درست

قبل از خرید دوربین دیجیتال بهتر است دوربین انتخابی خود را دقیقا بر اساس نكات و پارامتر های بالا تحلیل كنید. همچنین بهتر است ابتدا تصاویر نمونه دوربین را در اینترنت جستجو و مشاهده كنید و به نظرات داده شده در مورد دوربین در فروم های اینترنتی، كه توسط استفاده كنندگان از آن مطرح شده اند، توجه كنید. به این ترتیب شما متوجه خواهید شد آیا دوربین انتظارات شما را برآورده می كند یا خیر. در نهایت شما با توجه به مدل های انتخابی و بودجه دوربین خود را خریداری می كنید.

منابع:www.overstock.com       www.digitaltips.org

درباره admin

Scroll To Top