دومین جشنواره و نمایشگاه ملی ” کافه مقصد گردشگری شهری”

208

زوم نیوز : دومین جشنواره و نمایشگاه ملی کافه مقصد گردشگری شهری” از ۱۷ تا ۲۱ اردیبهشت ماه در باغ موزه قصر برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری زوم نیوز، همزمان با یکصد و دوازدهمین سال افتتاحیه کافه لقانطه , قدیمی ترین کافه ایران، رقابتی بین کافه‌های شرکت‌کننده برگزار شده و در این رقابت، کافه‌ها در زیرگروه‌های مختلف با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. برگزاری چهارمین دوره مسابقات باریستای کشوری از دیگر برنامه‌های این جشنواره است.

سوم اسفند ماه سال گذشته، نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی «کافه، مقصد گردشگری شهری» در باغ موزه قصر تهران ، با رقابت کافه‌داران برای کسب “فنجان طلایی” برگزار شد.

به گفته حمید شاهین پور،مالک معنوی نخستین کافه ایران  درحال حاضر حدود ۴ هزار کافه در تهران فعالند ، درحالی‌که هنوز صنف مستقلی ندارند و همچنان زیرمجموعه صنف آب‌میوه و بستنی فروشی ها هستند.

احیای موسیقی کافه‌ای نیز از برنامه‌های دیگری است که همزمان با این جشنواره اتفاق می‌افتد. همچنین قرار است چالشی برای باریستاها برگزار شود و این جشنواره فرصتی است برای حضور کافه‌های سیار و ماشینی.

رجبعلی خسروآبادی ،مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران  نیز این جشنواره را در راستای خدمات پذیرایی در گردشگری دانسته و گفته:” گردشگری بخش‌های مختلفی را در حوزه پذیرایی در برمی‌گیرد از قهوه‌خانه‌های سنتی تا مجتمع‌های بین‌راهی که کافه‌ها نیز بخشی از آن به شمار می‌آید و یکی از مقاصد گردشگری شهری است.

پیشنهاد برگزاری این جشنواره و همچنین احیای قدیمی‌ترین کافه‌ی ایران، چند ماه پیش توسط بخش خصوصی ارائه شد .با افتتاح این کافه موزه که معماری آن احیاگر یکصد سال پیش است، مسئولین امیدوارند گردشگری شب در تهران نیز احیا شود.

این درحالی است که گردشگری تاریخی در شب‌های تهران وجود ندارد، مثلا منطقه ۱۲ تهران که بافت تاریخی را در برگرفته پس از تعطیلی بازار تهران، رسما قابل بازدید نیست و از آن ساعت به بعد گرد مُرده در این منطقه می‌پاشند. درحالی‌که باغ موزه قصر این چالش را ندارد و برای گردشگر جذابیت لازم را دارد.

هر چند که مدیر باغ موزه قصر درباره‌ی محدودیت‌هایی که برای اجرای برنامه‌های شبانه در این مکان تاریخی وجود دارد با توجه به ساعت محدودی که برای این جشنواره اعلام شده است، به مزاح گفته است که تا وقتی اداره اماکن گیر ندهد ما گردشگری شبانه را خواهیم داشت.

نخستین کافه‌ی مشهور نوین در تهران
کافه لقانطه‌، از نخستین کافه‌های مشهور نوین در تهران به شمار می‌آید. جعفر شهری در کتاب «طهران قدیم» درباره این کافه می‌نویسد «در ابتدای این خیابان [باب همایون] کافه‌ای بود بنام “لقانطه” که آنرا مردی بنام غلامحسین خان لقانطه دایر کرده صورتی آبرومند به آن داده و مشابه آن کی هم در میدان بهارستان برپا ساخته بود.

 

در جلو این لقانطه حوض کاشی زیبایی وسط پیاده‌رو ساخته بود که از نهر خیابان لوله‌کشی شده، فواره‌ای در وسط آن فوران می‌نمود، علاوه بر جریان قسمتی از آب نهر که از آن عبور می‌کرد و دور آن را گل و گلدان و قلیان‌های بلور بادگیر نقره چیده حاشیه کنار نهر خیابان را چمن‌کاری و گلکاری نموده صفا و جلا و زیبایی جداگانه بآن داده بود.

تابستان‌ها با چیدن میز و صندلی در پیاده‌رو و در زمستان ها از مشتریان در داخل پذیرایی می‌نمود. بنا بر رسم زمان چای و قلیان در درجه اول متاع این کافه یا لقانطه یا قهوه‌خانه بود و قهوه دومین آن که هنوز در اینجا خلاف سایر قهوه‌خانه‌های دیگر که در آنها فروش قهوه به کلی از میان رفته بود به طالبان فروخته می‌شد و در تابستان‌ها انواع شربت‌آلات مانند شربت به‌لیمو، سکنجبین، شربت آلبالو، شربت ریواس و همچنین بستنی و فالوده که عرضه می‌گردید.

اگر چه این کافه مانند تمام قهوه‌خانه‌ها از پیش از آفتاب دایر و بعد از دکاکین تمام کسبه تعطیل می‌گردید اما جوش و جلای آن از دو سه ساعت به غروب مانده تا یکی دو ساعت از شب گذشته بود که اعیان و رجال با اسب و کالسکه، درشکه و اتومبیل‌های سواری خود، که این مرکب کم کم و تک و توک زیر پای بزرگان پیدا شده بود، در آنجا تفریح و وقت‌گذرانی می‌کردند و کافه‌ای بود تقریبا گران‌قیمت که دو برابر قهوه‌خانه‌های دیگر پول می‌گرفت و به اعیان و اشراف و اداری‌های والامقام و فرنگ‌دیده‌ها و روزنامه‌نگاران و نویسندگان اختصاص یافته بود».

۱۷ لغایت ۲۱ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۴ تا ۲۲

مکان برگزاری چهارمین دوره مسابقات ملی باریستا ایران : انتهای خیابان شهید مطهری , بعد از تقاطع شریعتی , خیابان پلیس , باغ موزه فصر تلفن دبیر خانه : ۸۸۴۴۲۲۹۹ – ۰۲۱

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.